Србија и Балкан

Амерички извештај о ковиду: Колико је деце у Србији примило недовољно испитану вакцину

У Сједињеним Америчким Државама су Фајзерове и Модернине вакцине примала и деца старија од шест месеци. У Србији су вакцине америчког произвођача биле одобрене за децу старију од 12 година и примило је око 14.000 деце.
Амерички извештај о ковиду: Колико је деце у Србији примило недовољно испитану вакцинуGetty © SOPA Images

Извештај америчког Конгреса о корони који, између осталог, каже да је америчка Агенција за храну и лекове (ФДА) убрзано одобрила вакцине, а да су игнорисана упозорења на "опасност од журбе" и нус појаве које могу да изазову, узнемирила је све који су примили вакцину.  Посебно оне који су вакцинисали децу.

У Сједињеним Америчким Државама су Фајзерове и Модернине вакцине примала деца старија од шест месеци. У Србији су вакцине америчког произвођача (Фајзер) биле одобрене за децу старију од 12 година и примило је око 14.000 деце.

Многи ће рећи "лако је бити генерал након битке". Лекарима није било лако, суочавали су се са непознатим вирусом, нису имали на располагању терапију којом би лечили пацијенте и све је решавано у ходу. Очи целог света биле су упрте у америчку Агенцију за храну и лекове (ФДА), Европску агенцију за лекове (ЕМА), Светску здравствену организацију (СЗО). Очигледно је да су сви пали на испиту. Из извештаја Конгреса закључује се да су они који су водили борбу против ковида у САД, а пре свега ФДА, интерес великих фармацеуских компанија ставили испред интереса јавног здравља.

"Америчка управа за храну и лекове убрзала је процес одобрења вакцине како би испунила произвољни рок (Џозеф) Бајденове администрације. Два водећа научника Агенције упозорила су колеге на опасност од журби и нуспојава. Њихова упозорења су игнорисана, а неколико дана касније Бајденова администрација је увела обавезну вакцинацију", објашњавају у извештају како су вакцине против вируса корона добиле "зелено светло".

Ту је и закључак да вакцина није спречила ширење и пренос вируса. У САД су осим одраслих, прво почели да вакцинишу децу од 12 до 18 година, затим деце од пет до 12 година, да би се затим старосна граница спустила на децу старију од шест месеци. Вакцина произвођача Фајзер препоручена је деци у три дозе, а Модернина у две дозе.

Након Америке, са истом праксом кренуле су и остале земље. У Србији је вакцинација деце, старије од 12 година Фајзер вакцином против вируса корона, почела половином јуна 2021. године. 

Национално тело за имунизацију Србије (НИТАГ) дало је тада препоруку да међу приоритетним групама за вакцинацију буду деца која имају удружене болести. Наведено је да су у приоритетној групи за вакцинацију деца са неуролошким, метаболичким, нефролошким, кардиолошким, респираторним, хематолошким, онколошким и реуматолошким болестима, као и гојазна деца. Осим њих наведено је да се могу вакцинисати и сви који желе.

Да би се вакцинисала деца која су у посебно ризичним групама, потребно је било мишљење лекара специјалиста и субспецијалисте из болнице, а за децу без обољења мишљење њихов изабрани педијатар. Уз све то била је потребна и сагласност родитеља.

Када је почела вакцинација у Србији, чак су и чланови Кризног штаба, попут имунолога др Срђе Јанковића, говорили да неће бити вакцинације деце, јер вакцина није довољно испитана.

"С обзиром на то да је ово нова болест и нове вакцине, није било времена да се оне испитају у популацији деце где су врло строге етичке и методолошке норме испитивања и за сада неће бити вакцинације деце поготово што она ређе оболевају. Штитићемо их као и до сада превентивним мерама. Kада буде колективни имунитет почео да се ствара, на тај начин ће и деца бити заштићена", рекао је др Срђа Јанковић крајем 2020. године за ТВ Прва.

Шест месеци касније, ипак је почела вакцинација деце и у Србији. Треба напоменути и то да је до краја 2021. године од короне умрло 10 деце у Србији, неки су имали удружене болести, неки су били само гојазни, а било је и потпуно здраве деце.

Баш то је био разлог да се многи родитељи одлуче да вакцинишу своју децу. Тужно је што су светски моћници страх код људи током пандемије искористили за лична богаћења.

Епидемиолог др Радован Чеканац каже да је данас потпуно разочаран шта је све испливало на видело након ковида. Наводи да је прво разочарење доживео када је ЕУ "спустила рампу" за путовања онима који су вакцинисани руском Спутњик В вакцином и кинеском вакцином.

"Тада ми је било јасно да је све политика. У пандемији нема 'не признајем ову или они вакцину', морамо сви да будемо јединствени. Осим тога успели су да потисну вакцину британске компаније АстраЗенека само зато што је била јефтина. Осули су паљбу о нус појавама и вакцина је повучена", рекао је Чеканац за РТ Балкан.

Иако у пензији, Чеканац је у свом родном Краљеву помагао у борби током пандемије вируса корона. Разочаран је, каже, што је због ковид вакцина пољуљано поверење у дечје вакцине и што се данас враћају заборављене болести.

Сећа се да су произвођачи мРНК вакцине (Фајзер), тврдили да је њена ефикасност 98 одсто, касније су говорили да и ако дође до заразе биће блажа клиничка слика и неће бити умирања.

"Реалност их је демантовала. Имао сам људе у свом окружењу који су примили Фајзер вакцину и умрли су од короне. Од самог почетка сам био скептичан према тој вакцини, јер је у питању нова технологија и није било времена да се испита. Старе технологије су нешто друго. Кинеска вакцина је направљена по старој технологији, руска Спутњик В и АстраЗенека су векторске вакцине. Код њих је носач вакцине аденовирус. Знам да су Руси 15 година испитивали тај носач, његову безбедност", појашњава Чеканац.

Прва велика студија о нус појавама вакцина три произвођача Фајзер, АстраЗенека и Моредна, објављена је почетком године. 

Научници су прегледали податке 99 милиона вакцинисаних против корона вируса из Аустралије, Аргентине, Kанаде, Данске, Финске, Француске, Новог Зеланда и Шкотске упоредили су учесталост појављивања 13 болести мозга, крвних судова и срца од којих су пацијенти оболели после вакцинације, с учесталошћу појављивања тих болести пре пандемије коронавируса.

Студија је потврдила је повезаност мРНК вакцине компанија Фајзер и Модерне и ретких појава миокардитиса и перикардитиса.

image