Кинески произвођачи кључних компоненти које се користе за прављење беспилотних летелица недавно су почели да ограничавају продају у САД и Европу, навели су извори упознати са ситуацијом, јавља "Блумберг".
Тако се ескалација трговинског сукоба Кине и САД сада протегла и на дронове који су витални део одбране Украјине, наводи америчка агенција.
Према изворима "Блумберга", западни званичници очекују да су ови потези увод у шира ограничења извоза делова за беспилотне летелице која ће Пекинг применити наредне године.
Та правила би могла имати облик одобрења у виду лиценци по основу намераване употребе компоненти или захтева за кинеске компаније да обавесте владу о својим плановима испоруке, рекао је извор.
Ограничења испоруке компоненти за беспилотне летелице већ су утицала и на америчке и европске компаније.
Кинески произвођачи мотора, батерија и контролора лета умањили су количине које испоручују или су у потпуности зауставили испоруке, рекли су они.
Трговински сукоб између две земље ескалирао је овог месеца, а Вашингтон је увео нове мере за продају Кини меморијских чипова великог пропусног опсега и додатне полупроводничке опреме.
Као одговор, Пекинг је забранио продају предмета двоструке намене америчкој војсци и неколико материјала са високотехнолошким и војним апликацијама америчким компанијама.
Поред тога, повратак Доналда Трампа на место председника САД са најављеном оштром агендом према Кини, довео је до скока цена и увећања трајања трговинских токова док су произвођачи тражили алтернативне начине за снабдевање.
У одговору Пекинга се по први пут тврди да се трговинска ограничења примењују на кинеску робу или робу са кинеским деловима, која се продаје у земљи и ван ње, што представља реакцију на америчке и европске санкције, додаје "Блумберг".