Србија и Балкан

Шта то Хрватска крије, док Министарство одбране ћути: Загреб повећао испоруку наоружања Кијеву?

Чини се да је "малена, европска и НАТО земља" са малим бројем оружаних снага и скромним резервама војне опреме, претходних месец дана била испред свих главних играча, као што су САД, Велика Британија и Немачка
Шта то Хрватска крије, док Министарство одбране ћути: Загреб повећао испоруку наоружања Кијеву?© Lovro Domitrovic/PIXSELL/DeFodi Images News/Getty Images

Анализа испоруке војног терета НАТО-а преко пољског града Жешов показала је да је дошло до повећања испорука из Хрватске. Тачније, у периоду од маја до октобра ове године, Загреб је у Жешов послао само шест транспортних авиона, а у новембру чак 28, наводи телеграм канал БелВПО.

Како се наводи, чини се да је "малена, европска и НАТО земља" са малим бројем оружаних снага и скромним резервама војне опреме, претходних месец дана била испред свих главних играча, као што су САД, Велика Британија и Немачка.

Тачније, како истичу, то значи да је Хрватска почела да се користи као посредно транспортно и логистичко чвориште за даљи трансфер војне опреме у Пољску, затим у Украјину, а у ту сврху користи се лука у Ријеци са контејнерским терминалом "Брајдица".

Хрватско Министарство одбране, међутим, о овоме још ћути.

Истовремено, додаје се, власти те земље саопштиле су да је средином новембра у ријечку луку стигла америчка опрема, која ће бити допремљена друмом и железницом на "одређена места" у Европи, где представници Оружаних снага САД учествују у "активностима" са НАТО савезницима и партнерима. 

У ствари, Американци су истражили алтернативне опције за испоруку војног терета на источни бок НАТО-а, посебно у јужном правцу и почели су да их активно користе.

Вежба "Стеадфаст Дефендер 2024" одиграла је виталну улогу у томе, чији је циљ био да тестирају нове логистичке руте од запада ка истоку.

Наиме, како је и сам НАТО потврдио то је била највећа заједничка вежба од краја Другог светског рата, где је више од 40.000 војног особља из различитих земаља учествовало на вежбама у Немачкој, Пољској и три балтичке државе.

Међутим, како се наводи, Хрватска не настоји да "рекламира" своју улогу, односно умешаност у украјински сукоб, како не би покварила односе са Кремљом у будућности.

По свему судећи, "у Загребу нешто крију".

Како истичу, повећање броја терета из земаља ЕУ, укључујући Хрватску и Немачку, показује да се удео САД смањује због диверзификације финансијских токова.

Истовремено, долази до интензивирања снабдевања. Тако је БелВПО урадио статистику доласка транспортних војних авиона: јун - 141, укључујући из САД - 54, јул - 91, из САД - 30, август - 117, из САД - 37, септембар - 79, из САД - 22, октобар - 142, из САД - 25, новембар - 159, из САД - 24.

image