Раде Мароевић у "Релативизацији": Тешко је претпоставити како ће изгледати Сирија
Да ли су они који се највише радују ослобођењу Сирије - Американци, Турци и Израелци - сада престали да бомбардују Сирију, питала је Љиљана Смајловић новинара и уредника сајта РТС Радета Мароевића у својој емисији "Релативизација".
"Не, Израелци још увек нису, прате напредак тих побуњеничких снага, тачно како побуњеници потискују Асадове снаге и колико физички брзо могу да напредују, па тако они за њих гађају складишта оружја, истраживачке центре, чујемо сада и неку архиву где се чувају подаци о држављанствима, изводи из матичне књиге рођених, прилично је детаљно уништавање те инфраструктуре сиријске државе", оцењује Мароевић.
Истиче да је тешко претпоставити како ће изгледати Сирија, да је кључно питање да ли ће Ирак опстати унитарна земља и шта ће ова ситуација произвести у Либану, али и да је оправдан страх Ирана.
У том контексту, он помиње нека опипљива искуства, као што је био Ирак, 2003, где су по доласку Американци расформирали полицију, управу и направили хаос у земљи.
"У Сирији видимо да је тај Фронт за ослобођење Леванта, који потиче из Ал Каиде и Исламске државе, да би касније постао нека самостална про-исламистичка организација, поступио мало мудрије у том питању и негде задржао службенике поште и неких основних државних служби, надајући се да би то могло да помогне бржем успостављању живота", указује Мароевић
Додаје да се људи плаше тог вакуума у Сирији и беже, а на Западу мисле да ће избеглице моћи да се врате кући, што је преамбициозан план.
Упитан да ли је, откако је Израел заузео Голан и уништава противваздушну одбрану и скалдишта оружја, и једна држава чланица НАТО упутила критику, он каже да није и да је Запад изненађен брзином којом се то десило. У Покрету за ослобођење Леванта, додаје, виде покрет ослободитеља Сирије.
На констатацију да нису толико изненађени, јер изненађени људи не би одмах препознали ко им је пријатељ, објашњава да су им они сада једини пријатељ, а Асад им је био архинепријатељ.
Упитан да ли је ово нормална реакција на људе који су на терористичким потерницама и на констатацију да је страшно перверзно отворено радовање као да су либералне демократе заузеле власт, а истовремено туче их Турска, туче из Израел и бомбардују их Американци, превентивно да им униште све, па ко год да дође на власт, неће више бити опасан, наводи да је Сирија несрећна прича и да већ деценијама Блиски исток подсећа на изјаву новог министра правде који је рекао да жене више не могу да буду судије, очекује да у најкраћем року предају предмете мушким судијама и да је то време завршено - то је први сигнал у ком правцу би то могло да иде.
Говорећи о томе да ли изненађује изјава председника Србије Александра Вучића "нисам вам ја Асад", он каже да она не изненађује, јер Вучића сврставају у руску страну и додаје да није сигуран колико је то тачно.
"Интереси Србије су прилично једноставни у овом тренутку - нама су потребни енергенти, без Русије ми немамо енергенте, односи са Русијом су вековима и деценијама пријатељскији него са многим другим државама, (Вучић) нема историјско и политичко право да то квари, ако га то сврстава међу руске људе, онда то није богзна какав аргумент, има и једнако добре односе са Западом и Израелом и арапским земљама", истиче.
Упитан да ли је одлука руског председника Владимира Путина да пружи уточиште Башару ел Асаду и његовој породици логична, јер би га у супротном убили каже да је Путин учинио најбезболнију ствар - нико се није усудио да нападне авион који је полетео са аеродрома у Дамаску.
"Французи, Американци и Руси су веште дипломате и знају да пронађу људе на терену који ће спровести оно што се договоре. Очигледно да је договор био да Асада пусте да изађе из Сирије и да не дирају руске базе", закључује.
Када се ради о Американцима, каже, они стално говоре да имају проблем са тим што је неко исламиста, да имају проблем са тим идеологијама, а онда се испостави да су срушили све секуларне режиме на Блиском истоку и да је њихов једини озбиљан савезник тамо Израел.