Потпредседник црногорске Владе: Апсурдно је да језичка већина не може да прогласи језик службеним
На основу резултата три последња пописа становништва у Црној Гори би требало да започне разговор и процедура за нормирање српског језика као службеног, изјавио је потпредседник црногорске Владе за инфраструктуру и регионални развој Милун Зоговић.
То би, истиче Зоговић, потврдило грађански и европски карактер Црне Горе, након година током којих је посебно била дискриминисана српска национална, верска, и језичка заједница у земљи.
Подсетио је да су резултати пописа из 2003, 2011. и прошлогодишњег показали да већина становништва у Црној Гори говори српским језиком.
"Апсурдно је да у једној држави језичка већина, што су показали пописи, не може да прогласи службени језик, а то се правда наводном тешком процедуром за промену устава, јер су бивши властодржци покушали да забетонирају све своје накарадне преваре. Укључујући и део везан за гоњење починиоца кривичних дела, како би себе на дуже стазе ослободили одговорности", навео је Зоговић гостујући на ТВЦГ.
Каже да постоји механизам да се исправи неправда, на начин што се не би третирао члан 13 Устава који се тиче службеног језика и за чију промену су потребни двотрећинска посланичка и тропетинска већина на референдуму, већ да се дода нови члан, који би решио питање српског као службеног језика.
"Могли би и да дођемо до формулације да онај језик, којим по попису највише грађана говори, буде службени. Једноставно, овде се говори о потреби да се кроз шири дијалог дође до решења којима ће се уважити оно што је реално и фактично стање у Црној Гори. А реално стање је да на три последња пописа показало да највише грађана говори српским језиком", рекао је Зоговић.
Сада, како додаје, наводни уставобранитељи причају како је немогуће да се мења устав и како он својим ставовима позива на непоштовање устава.
"Ја управо позивам на поштовање реалности и заговарам допуну устава како би ово питање било адекватно решено", навео је Зоговић.
Додао је и да не треба да се покрене све то одмах и сад, али је важно да се о томе што пре разговара.
"Ради се о дискриминацији скоро половине грађана Црне Горе. Мислим да ћемо доћи до бољих, здравих односа, и отклањања дискриминације а не до нових подела", нагласио је Зоговић.