Више јавно тужилаштво у Новом Саду је до данас у оквиру истраге о обрушавању надстрешнце Железничке станице у Новом Саду, када је погинуло 15 особа, испитало више од 100 особа и 34 сведока.
Тужилаштво у саопштењу наводи да је поступак покренут против 13 особа, међу којима су бивша в.д. генералног директора "Инфраструктура железнице Србије" Јелена Танасковић, бивши министар грађевинарства, саобраћаја и инфрастуктуре Горан Весић, као и А.Д. бивши в.д. помоћника министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Н.Ш. бивши генерални директор "Ифраструктура железнице Србије" због сумње да су учинили кривично дело тешко дело против опште сигурности у вези са кривичним делом изазивање опште опасности, саопштено је из Тужилаштва.
Поступак је покренут и против С.Н. одговорног пројектанта грађевинске конструкције, М.Ј. главног пројектанта идејног пројекта, Љ.М.М. главног пројектанта пројекта за грађевинску дозволу, М.С. известиоца за конструкције Републичке ревизионе комисије, Ј.С.М. лица одговорног за техничку контролу, З.С.М. и Д.Ј. лица одговорних за извођење грађевинских радова, М.Г. и Д.Т. лица одговорних за стручни надзор, због сумње да су учинили кривично дело тешко дело против опште сигурности у вези са кривичним делом "непрописно и неправилно извођење грађевинских радова".
Тужилаштво је претходно донело наредбу за грађевинско вештачење на околност утврђивања узрока рушења надстрешнице Железничке станице у Новом Саду, које је поверено Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, департману за грађевинарство и геодезију.
За потребе грађевинског вештачења и даљег обезбеђивања доказа, а ради испитивања квалитета уграђених елемената и материјала, у оквиру предистражног поступка, извршено је узорковање материјала грађевинских остатака срушене надстрешнице.
Изузети узорци грађевинског материјала су били предмет геометријског и механичког вештачења, које је наредбом Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду било поверено и извршено од стране Института за испитивање материјала - ИМС из Београда.
Током спровођења предистражног поступка, ради утврђивања чињеничног стања и кривичне одговорности, од првог дана је започето изузимање релевантне документације из свих укључених институција и правних лица.
У тој фази поступка, тужиоци су саслушали преко 100 лица и детаљно анализирали прикупљену документацију.
Након завршеног грађевинског вештачења тужилаштво је Полицијској управи у Новом Саду наложило подношење кривичне пријаве против 13 наведених осумњичених, уз хапшење и задржавање свих осумњичених, те је захтевано од Владе Републике Србије укидање имунитета осумњиченом Г.В. тадашњем министру у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Након што је одлуком Владе Републике Србије укинут имунитет тадашњем министру у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, донета је Наредбе о спровођењу истраге, када је саслушано свих тринаест осумњичених на околност кривичних дела која им се стављају на терет.
Након саслушања осумњичених, према свим осумњиченим лицима предложено је одређивање притвора, а одлуком суда према 11 осумњичених је одређен притвор, док је према два осумњичена изречена мера забране напуштања стана.
Против свих одлука судија за претходни поступак којима није у целости усвојен предлог тужилаштва за одређивање притвора, Више јавно тужилаштво у Новом Саду је изјавило жалбе.
Према одлукама Вишег суда у Новом Саду, тренутно се десет осумњичених налази у притвору и то: Н.Ш. бивши генерални директор "Инфраструктура железнице Србије" а.д., С.Н. одговорни пројектант грађевинске конструкције, М.Ј. главни пројектант идејног пројекта, Љ.М.М. главни пројектант пројекта за грађевинску дозволу, М.С. известилац за конструкције Републичке ревизионе комисије, Ј.С.М. лице одговорно за техничку контролу, З.С.М. и Д.Ј. лица одговорна за извођење грађевинских радова, М.Г. и Д.Т. лица одговорна за стручни надзор, затим према два осумњичена је изречена мера забране напуштања стана и то: Ј.Т. бивши в.д. генералног директора "Инфраструктура железнице Србије" и А.Д. бивши в.д. помоћника министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, док је осумњиченом Г.В. бившем министру у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре укинут притвор.
Из Тужилаштва истичу да су током спровођења истраге омогућили одбрани да, у складу са законом, разматра и копира целокупне списе предмета.
По наредби тужилаштва, извршено је судско-медицинско вештачење, а повређеним лицима је решењима тужилаштва додељен статус посебно осетљивих сведока.
До данашњег дана у оквиру истраге, испитано је укупно 34 сведока, представника Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, представника "Инфрастуктура железнице Србије", као и других особа које имају сазнања о процесу пројектовања и реализације пројекта реконструкције и адаптације станичне зграде Железничке станице у Новом Саду, као и сазнања о претходном одржавању станичне зграде.
Из тужилаштва најављују да ће у даљем току спровођења истраге тужилаштво испитати још 16 сведока, као и законске наследнике смртно настрадалих оштећених, као и да је током наредне недеље, планирано и непосредно испитивање вештака, те је одбрани омогућено да у оквиру истраге предложе предузимање одређених доказних радњи.
У паду надстрешнице 1. новембра је страдало 15 особа док је двоје тешко повређено.