Србија и Балкан

Пољопривредници блокирали Ибарску магистралу

Заједно са грађанима, тачно у 11.52 сата одали су пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду, палећи свеће и носећи транпарент "Руке су вам крваве"
Пољопривредници блокирали Ибарску магистралу© Printskrin/N1

Пољопривредници су данас нешто после 11 часова почели протесте блокирањем Ибарске магистрале, захтевајући "моментално укидање бесправног стављања пољопривредника у пасиван статус" и гаранције да се то више никада неће десити.

На блокади Ибарске у Адранима код Краљева окупљени су Удружења пољопривредника "Наше Млеко", Удружење за спас и опстанак западне Србије, Удружење произвођача млека Шумадије и Поморавља, "Надибар" и Уједињена удружења пољопривредника Србије.

Заједно са грађанима, тачно у 11.52 сата одали су пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду, палећи свеће и носећи транпарент "Руке су вам крваве".

"Позивамо све пољопривреднике и удружења да подрже ову одлуку и покажу солидарност у нашој заједничкој борби", навели су из Удружења.

Одговор државе: Испунили смо све обавезе

Убрзо је стигао одговор Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. "Држава је испунила све обавезе према пољопривредницима. Пољопривредници су у четвртак позвани на састанак у Министарство пољопривреде у циљу разговора о свим актуелним темама у сектору пољопривреде, али су одбили да разговарају и одлучили да обуставе сваку комуникацију са Владом Србије", рекао је  министар Александар Мартиновић.

Он је нагласио да је Министарство пољопривреде до сада учинило све у оквиру својих надлежности и могућности да помогне пољопривредним произвођачима и испуни њихове захтеве.

"Управо је у договору са пољопривредницима и на основу њихових предлога, потписано више споразума о сарадњи у области пољопривреде са представницима релевантних удружења пољопривредника. У току је исплата додатних 10.000 динара по хектару свим пољопривредницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години", рекао је Мартиновић.

Подсетио је да је за наредну годину предвиђена и нова мера министарства која се односи на регрес за сертификовано семе у износу до 17.000 динара.

Мартиновић је, такође, поновио да ће свим пољопривредним произвођачима који су се пријавили на јавни позив за квалитетне приплодне краве у априлу 2024. године, до краја месеца бити исплаћено додатних 100.000 динара за краве првотелке, као и то да ће од следеће године висина подстицаја за квалитетне приплодне млечне и товне краве бити подигнута са досадашњих 40.000 динара на износ од 55.000 динара по грлу.

Министар је указао и на то да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у оквиру јавних позива за националне мере подстицаја у току ове године, до сада реализовало 99 одсто захтева пољопривредних произвођача и у те сврхе исплатило више од 70 милијарди динара.

У републичком буџету за 2025. годину обезбеђена су до сада највећа средства за пољопривреду у износу од скоро 150 милијарди динара, што чини чак 7,5 одсто укупног буџета Републике Србије за наредну годину.

Ко је стављен у пасивни статус?

Министар Мартиновић објаснио је да решења о утврђивању пасивног статуса одређеним пољопривредним газдинствима нису ствар "таргетирања и политичког прогона пољопривредника", већ да су искључиво донета услед утврђених неправилности код 235 регистрована пољопривредна газдинстава у оквиру спроведеног инспекцијског надзора.

Министарство пољопривреде је спремно, како је рекао, да свим пољопривредницима чија су газдинства стављена у пасивни статус да шансу да исправе неправилности како би се овај проблем решио, те их је позвао на разговор у министарство.

image