НИС и санкције САД: До решења два путића, оба воде до проблема

Стручњаци упозоравају да нећемо имати нафту уколико не овладамо већинским власништвом НИС-а, али да то значи и угрожавање јавних финансија и кредитног рејтинга земље

После најаве председника Александра Вучића да Сједињене Америчке Државе намеравају да уведу санкције Нафтној индустрији Србије, огласио се и НИС саопштењем.

"НИС наставља да прати актуелну ситуацију и анализира све могуће сценарије и потенцијалне последице по пословање. Тренутно нема никаквих правних ограничења по активности компаније и наших партнера", речено је у НИС-у.

Из ове компаније стижу и уверавања да је снабдевеност ланца бензинских станица НИС-а редовна, а да Рафинерија нафте Панчево ради у нормалном режиму.

"Што значи да се на тржиште испоручује све неопходне нафтне деривате", додају.

Као решење проблема економиста Љубодраг Савић наводи две опције - или да Србија преузме већинску контролу над НИС-ом или да уведе санкције Русији како се та "компанија не би дирала".

"НИС можемо да реприватизујемо само ако се Руси сложе", напоменуо је Савић за Танјуг и додао да се за национализацију опредељују само моћне и богате државе, као и да Србија то не може да уради ни због дугогодишњих добрих односа са Русијом.

Тренутна ситуација, каже саговорник Танјуга, значи да, уколико не овладамо већинским власништвом НИС-а, нећемо имати нафту, али да ћемо бити у проблему уколико се Руси сложе са приватизацијом. Тамо бисмо, додаје, тако угрозили јавне финансије и кредитни рејтинг земље.

"Имамо две алтернативе, да уведемо санкције Русији, па више није важно у чијем је власништву та компанија или да је реприватизујемо. И једно и друго је неприхватљиво за Србију. То је ситуација из које је практично немогуће наћи задовољавајуће решење и за једну и за другу и за трећу страну", рекао је Савић.

Према његовим речима, Запад најавом да ће увести санкције НИС-у заправо хоће да Русију потпуно економски и политички изолује од осталог дела света.

"За Русију није никакав проблем да јој Србија уведе санкције, јер смо ми ипак мала земља. Међутим за нас ће те санкције значити да немамо гас по 350 до 500 долара за 1.000 кубних метара него много скупље", рекао је Савић.

Председник Александар Вучић изјавио је раније данас за РТС да ћемо грозничаво морати да тражимо решење, али да као председник није спреман да у овом тренутку уопште разговара о потенцијалном увођењу санкција Србије Москви.