Србија и Балкан

Савет ЕУ позваће Приштину да формира Заједницу српских општина

Савет ЕУ ће, на седници која је заказана за 17. децембар, осудити напад на канал Ибар-Лепенац и поручити да остају на снази мере ЕУ против Приштине, наведено је у нацрту закључака о проширењу Уније
Савет ЕУ позваће Приштину да формира Заједницу српских општинаGetty © Sean Gallup

Савет ЕУ за опште послове позваће наредне недеље Приштину да формира Заједницу српских општина (ЗСО) и нацрт статута о њеном оснивању проследи уставном суду тзв. Косова без даљег одлагања, наводи се у Нацрту закључака о проширењу Уније, у које је Танјуг имао увид.

Истовремено, како се наводи у документу, Савет ће осудити напад на канал Ибар-Лепенац и поручити да остају на снази мере ЕУ против Приштине.

"Мере које су спроведене према Kосову због недостатка одлучне акције за деескалацију тензија на северу Kосова остају на снази", наводи се у делу посвећеном Приштини у нацрту закључака о проширењу, који би требало да буду усвојени на састанку Савета ЕУ за опште послове 17. децембра.

Понавља се да Споразум о путу ка нормализацији односа и његов имплементациони анекс морају да се у потпуности поштују и примене "што је пре могуће без предуслова", као и све обавезе повезане са ЕУ, заједно са осталим нерешеним обавезама постигнутим у дијалогу.

За Приштину се наводи да то укључује оснивање Заједнице српских општина "почевши од прослеђивања нацрта статута који је странама представио посредник ЕУ, одлуком Владе Kосова, Уставном суду Kосова без даљег одлагања".

Kако се додаје, Савет ће изразити дубоку забринутост због ситуације на северу KиМ и затражити од Београда и Приштине да наставе сталне напоре за деескалацију, уздрже се од једностраних и провокативних акција које би могле довести до тензија и насиља и избегавају реторику која изазива поделе.

У нацрту се указује и да је, како је наведено, "неколико некоординисаних акција" Приштине, укључујући оне усмерене против "структура и служби које подржава Београд", негативно утицало на Србе на KиМ и друге заједнице и њихов приступ основним јавним и социјалним услугама и подржава се појачано присуство Kфора.

Наводи се и да је предвиђено да се статус структура и служби које подржава Београд реши у складу са, како је наведено, споразумима постигнутим у дијалогу уз посредовање ЕУ и приштинским законом.

Осуђује се недавни напад на канал Ибар-Лепенац на северу АП KиМ и изражава солидарност са онима који су њиме погођени.

У нацрту се истиче да Савет ЕУ очекује да починиоци буду ухапшени и приведени правди и позивају се све заинтересоване стране да у потпуности сарађују са надлежним органима.

Савет ЕУ позива Приштину да омогући реинтеграцију судија, тужилаца, полицајаца и другог особља Срба са АП KиМ у приштинске институције и наводи да очекује да ће реинтеграција бити обављена у складу са споразумима из дијалога и уз пуно поштовање приштинског правног оквира.

Истиче се и да је од суштинске важности да се одрже "инклузивни локални избори" на KиМ, уз пуно учешће Срба, без икаквих предуслова, у све четири северне општине и изражава жаљење због тога што је већина Срба са KиМ бојкотовала гласање о опозиву градоначелника општина на северу ове године.

"Савет подстиче све косовске Србе који су чланови Скупштине Kосова да се активно и конструктивно ангажују у раду Скупштине", додаје се у нацрту закључака.

Поздрављају се кораци које је Приштина предузела ка испуњавању обавеза из Цефте, укључујући укидање одлуке о забрани увоза робе српског порекла, која, како се истиче у нацрту, "мора да се примени брзо и у потпуности".

Ове закључке би, након усвајања у Савету ЕУ за опште послове, требало да подрже и лидери ЕУ на састанку Европског савета 19. децембра у Бриселу.

image