Међу децом школском узраста завладала је права "епидемија" за ТикТок изазовима. Смењују се невероватном брзином и само што спласне интересовање за једним, појави се други. У последње време актуелан је "летећи Супермен", који је довео до бројних озбиљних повреда, те су многа деца у региону завршила у болници. Осим њега, актуелни су и изазов "гушење", али и да деца држе што дуже упаљену петарду у рукама. Било је оних да се снимају док претрчавају фреквентну улицу, да нестану на 72 сата...
"Летећи Супермен" посебно је екстреман изазов, јер може да доведе до озбиљних повреда. Из земаља у региону стижу извештаји да су бројна деца завршила на болничком лечењу са уганућима, поломљеним рукама, ногама. Слично је и у Србији. Дечак у ОШ "Алекса Шантић" у Калуђерици завршио је у болници са потресом мозга.
Тај изазов обично укључује троје или петоро деце. Двоје или четворо деце испреплету руке, тако да направе чврсту основу, док једно дете скаче на њихове руке постављајући се у положај "Супермена" који лети. Они га затим одбацују увис.
Недавно су румунски медији објавили да је због "летећег Супермена" само у једном дану у дечјој болници у Букурешту збринуто више од 20 деце, који су повређени у опасној игри.
У Скопљу је на болничком лечењу једанаесторо деце узраста од 10 до 16 година, а двоје од њих има поломљене обе руке. Слично је и у Републици Српској где је повређено најмање осморо деце на подручју Бањалуке и Лакташа.
Изазови се снимају и каче на ТикТок, а због лајкова и прегледа у Израелу је на болничком лечењу завршило 19 деце, док је у Грчкој једно дете са Родоса војним хеликоптером морало да буде хитно пребачено у болницу у Атини.
Летећи Супермен није једини изазов које је залудео децу у Србији. Тренутно су актуелни и изазов гушења, где деца задржавају дах док се не онесвесте. Увек пред Нову годину популарни су и изазови са упаљеним петардама, где се надмећу ко дуже може да их задржи у руци.
Директор ОШ "Кнегиња Милица" на Новом Београду Дарко Егер каже да ТикТок изазове деца чешће спроводе код куће, у парковима, дечјим рођенданима, него у школи.
"Ако је дежурни наставник нон-стоп међу децом онда је тешко да они то спроводе у школи. Посебно тај 'летећи Супермен', где учествује петоро, шесторо деце који морају да се припреме за то... То не може непримећено да прође. Деца када су под надзором дежурног наставника не могу да тако лако спроведу било шта", рекао је Егер за РТ Балкан.
Он је указао да је ТикТок платформа на којој деца данас могу свашта да пронађу, јер је садржај потпуно нецензурисан. Додаје да су многи садржаји чак измонтирани, нереални, а деца их прихватају као изазов.
"Овде је посебно важна сарадња школе и родитеља. Родитељи прате децу са ким се друже и могу да пренесу нама у школи уколико примете садржај који је неприкладан", навео је он.
Због опасног изазова "летећи Супермен" реаговао је и ТикТок тако што је укључио упозорење, те приликом претраживања појма "Супермен" излази да су "изазови опасни", а блокирао је приступ неким од најрискантнијих снимака.
Треба напоменути да је сличних игара било и раније, пре друштвених мрежа, али да се оне нису тако брзо шириле међу децом као данас.
"Било је опасних игара и раније, али је разлика што је сада њихов интензитет већи, брже се шири и брже се смењују ти изазови. Ту су деца увек у некој 'провокацији'. Нису они увек расположени да ураде то што се од њих очекује, али због вршњачког притиска, да не би испали из друштва, били изоловани, подлежу притиску", прича за РТ Балкан школски психолог Бранка Тишма.
Додаје и да деца у том узрасту немају развијену свест колико такве игре могу бити опасне и да могу да нанесу штету другима, али и себи.
"Узраст је такав. Немају животног, мисаоног, али ни емотивног искуства. У разне активности улећу без икакве задршке", наводи она.
Аустралија је прва земља која је недавно донела закон о забрани друштвених мрежа за децу млађу од 16 година.
Закон, за који се очекује да ступи на снагу у новембру 2025. године, поставља неке од најстрожих контрола друштвених мрежа на свету и примораће платформе да осигурају механизам за проверу старости.
Сада су све очи упрте у њих и како ће спровести усвојени закон. Све земље су сагласне да нешто мора да се уради, јер су многи због ТикТок изазова изгубили живот. Такође, све је више самоубистава међу младима, али и оних који доживљавају психичке трауме због догађаја на интернету.