Србија и Балкан

Милатовић – Спајић: Хоће ли бити "луле мира" у Подгорици

"Мислим да је пренапумпана та прича, људи који мало воле медијску пажњу. Мислим да можемо јако добро да сарађујемо", рекао је председник Владе Црне Горе Милојко Спајић  
Милатовић – Спајић: Хоће ли бити "луле мира" у Подгорици© VLADA CRNE GORE/ ĐORĐE CMILJANIĆ (STF)

Председник Владе Црне Горе Милојко Спајић позвао је синоћ председника државе Јакова Милатовића на разговор како би се "видели и дискутовали на сваку тему". Спајић је у емисији "Прес плус" на Адриа ТВ рекао да са његове стране "нема ратних секира".

"Лула мира је ту, спреман сам на разговор и сарадњу. Мислим да је пренапумпана та прича, људи који мало воле медијску пажњу. Мислим да можемо јако добро да сарађујемо", рекао је Спајић.

Најновија епизода у сукобу председника државе и премијера почела је пре неколико дана када се Милојко Спајић није појавио на  заказаној седници националног Савета за одбрану и безбедност, а на којој је требало да буде речи о смени начелника Генералштаба Војске Црне Горе. Такође, одлука Владе Црне Горе да за в.д. директора Агенције  за националну безбедност постави Ивицу Јановића изазвала је различите коментаре у Подгорици.

Говорећи о седници Савета за националну безбедност, Спајић је рекао да су дан раније најавили да неће доћи ако се не створе услови и буду присутни министар одбране и начелника Генералштаба.

"Што се тиче састанка са предсједником и господин Милатовић нам је послао позиве. Дао је три датума, ја се са задовољством одазивам на те позиве. Чули смо његови изјаву о изборној реформи, иста рјешења као оно што је ПЕС некада пропагирао. Радујемо се тим идејама", додао је Спајић.

Црногорски премијер је, одговарајући на питање новинарке Рајке Раичевић, "да ли постоје неки формални или неформални договори са бившим председником Црне Горе Милом Ђукановићем", рекао да "такве сумње долазе од дубоке опозиције која је директно сарађивала са Ђукановићем и радила са њим".

"Не желим да причам неком популистичком причом. Мислим да би то било јако штетно од извршне власти да даје било какав налог судству или тужилаштву. То би нас трајно оштетило јер то је оно што се дешавало прије 2020. и уништило повјерење грађана у институције…Не пада ми на памет да се бавим тиме, уколико постоје докази какве врсте, треба тиме да се бави тужилаштво, и пуна подршка СДТ-ту за сваког грађанина, па и господина Ђукановића да се провјере", казао је Спајић.

Касно синоћ огласио се поново и председник Црне Горе Јаков Милатовић који је на друштвеној мрежи Икс саопштио да ће у наредним данима обавестити јавност о корацима које ће "предузети поводом удара на нашу националну безбједност".

Милатовић је  уз поруку поделио и видео рекламе једне компаније из Хрватске.

"И Шиме има 'бекграунд из сфере' коју спомиње премијер Милојко Спајић за шефа АНБ-а. Нажалост, било би смијешно да није тужно. У наредним данима ћу обавијестити јавност о корацима које ћу предузети поводом удара на нашу националну безбједност", написао је Милатовић.

Раније синоћ, премијер Милојко Спајић рекао је да је новоименовани шеф Агенције за националну безбедност Ивица Јановић законито постављен, као и да је Влада орган који је надлежан да утврди ко треба да буде директор АНБ-а.

Према Спајићу, код Јановића "постоје професионалне референце које су веома битне".

"Људи из безбједносног сектора су позитивно реаговали, као и наши међународни партнери. Најбитније је да човјек да резултате и видјећемо да ће то урадити у будућности", рекао је Спајић у емисији ТВ Адриа.

Иначе, после одлуке премијера Спајића  да се не појави на седници Савета за одбрану и безбедност, почетком недеље, председник државе Јаков Милатовић рекао је како је "шокиран" таквим "понашањем председника Владе Милојка Спајића". Милатовић је додао и да се "овим још једном потврђује да није свако дорастао функцији коју обавља".

У одговору из кабинета Спајића који је убрзо уследио, наведено је да је седница Савета тела почела још 11. октобра, да су јој, без изузетка, као и раније присуствовали министар одбране и начелник Генералштаба, да је председник Владе затражио и да наставак седнице, 10. децембра буде одржан у истом формату.

Како на тај захтев Спајића није стигао одговор секретара Савета безбедности, а пошто су се из медија информисали о негативном ставу председника поводом тог захтева, закључено је да се "нису стекли услови за одржавање седнице", па Спајић на њу није ни отишао.

Политиколог Владимир Павићевић, у изјави за портал "Борба"  рекао је јутрос да су "грађани Црне Горе сведоци да у једноме дану постоје иницијативе од једнога од њих двојице ка ономе другоме, што значи да постоји могућност да се и помире, да заједнички раде, да праве неке заједничке планове за будућност".

"Међутим, колико сјутрадан видимо да се тај однос заоштрава, и да та удаљеност бива већа политички, него што је била можда прије оне иницијативе која је требала мало да их приближи", рекао је  Павићевић.

Саговорник "Борбе", изнео је процену да "и један и други мало брзају када се тиче неких промишљања око тога шта даље у црногорској политици".

"Последица тога брзања је да из дана у дан имамо овако често и опречно неке коментаре и једнога и другога и моје мишљење је да је то можда резултат њиховог политичког неискуства, а у моменту у којем заузимају овако најмоћније политичке позиције. Kада имате једно велико неискуство, а најмоћније позиције, онда можда није необично што имамо и овакву врсту необичних односа, и у комуникацији између њих двојице", рекао је Павићевић.

По њему, "очекивање највећег броја грађана су, а нада се да и они то тако ослушкују, да се и у Подгорици и у Будви власт формира на темељу оних 30-оавгустовских идеала из 2020. године".

image