У Бриселу ће се данас, после четири састанка без постизања сагласности за отварање новог кластера Србији, ванредно састати амбасадори Европске уније (ЕУ), објавио је РТС.
Још једна шанса за разговор амбасадора у Бриселу о отварању Кластера 3 добијена је на инсистирање Мађарске која председава ЕУ до краја године.
Док се чека одлука о отварању Кластера 3 у преговорима са Србијом, министри задужени за спољне и европске послове Аустрије, Хрватске, Чешке, Грчке, Италије, Словачке и Словеније, окупљени у групи Пријатељи Западног Балкана, упутили су званичницима ЕУ у којем наводе да је време за одлучујући напредак у интеграцији Западног Балкана.
У писму наводе да ће Западни Балкан бити "геостратешки лакмус тест за Европску унију", као и да само интеграцијом овог региона у породицу ЕУ може да се обезбедимо стабилност и просперитет целог континента.
"Наставићемо да подржавамо још динамичнији, кредибилнији и ефикаснији процес проширења. Позивамо на јасну агенду и временски оквир за пуну примену Плана раста и унапређење постепене интеграције у јединствено тржиште, као и у друге политике ЕУ, када се испуне сви неопходни услови", додаје се у писму упућеном високој представници ЕУ за спољну политику и безбедности Каји Калас и комесарки за проширење Марти Кос.
Земље чланице ЕУ у петак нису постигле сагласност о отварању Кластера 3 у преговорима са Србијом.
Како су тада пренели дипломатски извори, на састанку амбасадора земаља чланица није ни било расправе о Србији јер се више земаља чланица није сложило са предлогом мађарског председавања да се покрене процедура за отварање Кластера 3.
Амбасадори држава чланица ЕУ претходних недеља у три наврата нису постигли договор о отварању Кластера 3 у приступним преговорима са Србијом.
Кластер 3 обухвата осам поглавља, од којих је пет отворено пре него што је уведен концепт кластера: Економска и монетарна политика (Поглавље 17), Предузетништво и индустријска политика (20), Наука и истраживање (25), Образовање и култура (26) и Царинска унија (29). На отварање чекају три поглавља: Информационо друштво и медији (10), Пореска политика (16) и Социјална политика и запошљавање (19).