Шта пише у новој декларацији ЕУ: Спомињу се Косово и Метохија, али и руски гас

Још није сигурно да ли ће Србију на Самиту ЕУ-Западни Балкан представљати председник Србије или неко други

У Бриселу ће 18. децембра бити одржан Самит ЕУ-Западни Балкан, током којег се очекује да ће бити усвојена заједничка декларација, а у нацрту тог документа, у који је Танјуг имао увид, потврђује се пуна и недвосмислена посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у ЕУ и поручује да је будућност региона у ЕУ.

Истовремено се подвлачи да је проширење ЕУ геостратешко улагање у мир, безбедност, стабилност и просперитет и оцењује да постоји нова динамика у процесу проширења и значајан напредак од претходног самита.

"Убрзавање процеса приступања, заснованог на кредибилним реформама партнера, правичном и ригорозном условљавању и принципу сопствених заслуга, је у нашем заједничком интересу", поручује се у нацрту декларације.

Спомиње се и дијалог Београда и Приштине, који се води уз посредовање ЕУ, и наводи да се споразуми постигнути у том дијалогу морају применити, посебно Споразум о путу ка нормализацији и његов имплементациони анекс.

Наводи се да су помирење, инклузивна регионална сарадња и добросуседски односи у срцу ЕУ, позива се на спровођење међународних споразума и поручује да су "потребни одлучни даљи напори да се подстакне помирење и регионална стабилност, као и да се пронађу и спроведу коначна, инклузивна и обавезујућа решења за регионалне и билатералне спорове партнера и питања укорењена у наслеђу прошлости".

ЕУ је, такође, изразила посвећеност приближавању Западног Балкана том блоку већ током процеса проширења.

У тексту се говори и о Инструменту за реформу и раст за Западни Балкан, у вредности од шест милијарди евра, и поручује да је ЕУ спремна да размотри даље предлоге за унапређење економске интеграције региона са ЕУ, дате у складу са Планом раста, под условом да партнери спроведу своје реформске агенде и ускладе се са правилима јединственог тржишта ЕУ.

Партнери из региона позивају се да унапреде регионалну економску интеграцију кроз заједничко регионално тржиште (ЦРМ), одрже конструктивну сарадњу у Централноевропског уговора о слободној трговини (ЦЕФТА), а додаје се и да се ЕУ радује што ће се ускоро још партнера придружити Јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА).

ЕУ је поручила и да ће наставити да подржава партнере са Западног Балкана како би помогла у ублажавању утицаја који сукоб у Украјини има по њихове економије, друштва и безбедност, као и да ће наставити подршку кроз Инструмент претприступне помоћи, Економски и инвестициони план, Пакет енергетске подршке и Европски мировни фонд.

У нацрту се поздравља одлучност партнера са Западног Балкана да поштују и посвете се основним европским вредностима и принципима, "у складу са међународним правом.

"Владавина права, слобода изражавања, независни и плуралистички медији, родна равноправност и снажна улога цивилног друштва кључни су за осигурање функционалне демократије", наводи се у документу и напомиње да ће, у том смислу, "акције говорити више од речи", док партнери преузимају одговорност и спроводе неопходне реформе.

Потврђује се и посвећеност ЕУ даљем развоју и јачању дијалога и сарадње у области безбедности и одбране са Западним Балканом и поручује да ће ЕУ наставити да подржава регион у борби против хибридних и сајбер претњи, као и манипулације страним информацијама и мешања.

Позива се и на јачање сарадње и стратешког партнерства у управљању миграцијама и додаје да су потребне даље одлучне акције за усклађивање визне политике, борбу против кријумчарења миграната, трговине људима и свих облика тешког и организованог криминала.

"Обавезујемо се да ћемо ојачати нашу сарадњу у борби против тероризма и насилног екстремизма", напомиње се у документу.

Уз нагласак да је ЕУ најближи партнер региона, главни инвеститор и трговински партнер и главни донатор, партнери из региона се позивају да то учине видљивим јавности и "речима и делима" покажу посвећеност ЕУ вредностима и реформама, уз подршку стратешких комуникација ЕУ.

Документ се осврће и на низ конкретних области сарадње, па се тако поручује да ће ЕУ убрзати и додатно продубити свој политички ангажман са партнерима из региона, као и да ће ЕУ допринети безбедности у региону, укључујући кроз Еуфор Алтеа и Еулекс.

Што се тиче енергетике, наводи се да партнери са Западног Балкана треба да искористе механизам ЕУ за заједничку куповину гаса и течног природног гаса како би смањили своју зависност од руског гаса.

У делу посвећеном транспорту говори се о подршци ЕУ интеграцији региона на тржиште друмског и железничког саобраћаја ЕУ, као и о примени зелених трака на свим релевантним границама.

Наводи се и да ЕУ и Западни Балкан треба да наставе рад на интеграцији у јединствено дигитално тржиште ЕУ и позивају партнери из региона да у потпуности примене зелену агенду.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да може да оде, али и не мора на самит Европске уније и Западног Балкана.