Србија и Балкан

Поражавајућа статистика: Становници Србије живе чак пет година краће од грађана ЕУ

Просечни животни век у земљама ЕУ у 2022. години био је 80,6 година, а Србија заостаје за нешто више од пет година
Поражавајућа статистика: Становници Србије живе чак пет година краће од грађана ЕУGetty © Serhat Cagdas /Anadolu

Републички завод за статистику објавио је данас детаљне податке морталитета за Србију, за период од 2021. до 2023. године које су показале да је становништво Србије међу европским земљама са најкраћим животним веком.

Просечни животни век у земљама ЕУ у 2022. години био је 80,6 година, а Србија заостаје за нешто више од пет година.

Када је реч о животном веку мушкараца, резултати су слични као у Мађарској, док животни век жена показује сличне трендове као у Бугарској.

Према подацима из детаљних таблица морталитета становништва Србије за период од 2021. до 2023. године, очекивани животни век износи 74,8 година за укупну популацију, што представља пораст од 0,3 године у односу на период од 2010. до 2011. године.

Посматрано по полу очекивано трајање живота износи 72,3 године за мушкарце и 77,5 година за жене.

У односу на период од 2010. до 2012. године, забележен је пораст од 0,3 године код мушкараца и 0,4 године код жена, при чему је задржана разлика у просечном животном веку од 5,2 године у корист жена.

Према подацима којима располаже РЗС очекивано је да ће лица старости 65 година у просеку живети још 15,2 године.

Мушкарци у Србији старости 65 година у просеку могу очекивати још 13,8 година живота, а очекивани животни век жена исте старости износи 16,4 године.

На нивоу области, најнижи очекивани животни век са 65
година забележен је у Севернобанатској области и износи 12,5 година за мушкарце и 15,4 године за жене.

Мушкарци у Златиборској области имају најдужи очекивани животни век са 65 година и износи 15 година, док је код жена најдужи животни век у Београдској области, где износи 17,2 године.

Београдски регион бележи најбоље резултате очекивног трајања животног века и он износи око 76 година, док је у Региону Војводине животни век најкраћи и износи око 74 године.

Посматрано на нивоу области, најдужи животни век новорођених је у Златиборској области и износи 76,5 година, док се најкраће живи у Севернобанатској области, у просеку око 72,7 година.

"Ове таблице представљају најважнији демографски инструмент за анализу смртности становништва и користе се и за израду демографских показатеља, попут нето стопе репродукције, али и у области актуарства, епидемиологије и у другим областима", објављено је на сајту РЗС.

Периодика израде детаљних таблица је десетогодишња, и то након сваког пописа становништва.

Израда детаљних таблица морталитета заснива се на примени Бекер-Цојнерове методе а за ову намену коришћени су резултати Пописа становништва, домаћинстава и станова 2022. године и подаци статистике природног кретања становништва током 2021, 2022. и 2023. године.

image