Демократска странка изабрала је новог председника. На место где је 1991. године, када је партија обновљена, сео Драгољуб Мићуновић, сада је постављен Срђан Миливојевић.
Посланик демократа, члан странке од 2004. Крушевљанин, дипломирани инжињер пољопривреде за сточарство, некада члан "Отпора", који је, како је сам истицао, хапшен 42 пута као "отпораш", дошао је на чело партије у тренутку када има низак рејтинг. У парламенту је Демократска странка изборила места у коалицији "Србија против насиља", тешко да би успела да је ишла самостално, а Миливојевић јесте једно од препознатљивих лица у посланичким клупама.
И најгласније.
Његов политички стил је "живописан". "Скечеви" које изводи у парламенту постају "мимови" на друштвеним мрежама. Скривањем испод клупе, па искакањем како би говорио, успео је да насмеје и љуте противнике из СНС-а. Да не судимо пре времена и дамо Миливојевићу макар 100 дана, али свакако се намеће питање, да ли ДС у овом тренутку може спасити смех односно овакав тип политичара?
Ту је и једна дубља дилема. Како је Демократска странка од Мићуновића, преко Зорана Ђинђића дошла до Миливојевића? У међувремену су у председнички низ стали и Зоран Живковић, Борис Тадић, Драган Ђилас, Бојан Пајтић, Драган Шутановац и Зоран Лутовац.
О новом председнику ДС и како види изборе питали смо првог председника Мићуновића.
"Не познајем те људе, желим им свима добро и то је једино што могу да им кажем", рекао је за РТ Балкан.
А, на питање како му сада делује његова странка, одговорио је: "Не делује ми никако, јер ја немам увид у то шта странка ради. Бавим се другим пословима."
Миливојевић је оптимистичан, у медијима је говорио да је, чим је изабран за председника разговарао са покретима, који ће се учланити колективно у ДС. Обећава велику, моћну странку. Рачуна на младе људе који ће ући у редове демократа.
"Александар Вучић зна да му је Демократска странка, јака и моћна, највећа ноћна мора", рекао је Миливојевић.
Противкандидат Миливојевићу био је Миодраг Гавриловић, син блиског сарадника Зорана Ђинђића, Слободана Гавриловића. Он има мирнији приступ политици и не бучне наступе, попут Миливојевића. Изгубио је за 20 гласова.
Политички аналитичар Бранко Радун каже за РТ Балкан да је од Демократске странке остао само бренд, односно име.
"Немају ни гласаче ни инфраструктуру и буквално било ко, ко је био најгласнији на мегафону могао је да постане председник партије. ДС има јако малу подршку, не би могла сама да пређе цензус, постала је сателит Ђиласове коалиције. Једино што је остало је име које још одзвања, стара слава, али у реалности је она маргинална. Имала је историјску улогу, на почетку ДС су били и Војислав Коштуница, Борислав Пекић, Коста Чавошки... ДС и СПО су биле две окоснице опозиције деведесетих, ДС је била окосница ДОС, дошли су на власт", тврди Радун.
Он истиче да су дешавања у ДС епилог дешавања годинама.
"ДС је на маргини, самостално има један одсто и тешко да ту Миливојевић може помоћи. То је бренд који је преузео Ђилас, онда он кад прави коалицију, каже ту је његова странка, па ДС и онда то изгледа као шире окупљање. Бренд и стара слава су остали од ДС-а, и ништа више", каже Радун.
Демократе у последње време нису имале среће са председницима. Можда им је и најтежи ударац задао Борис Тадић, који је ДС напустио практично пред изборе 2014. и основао нову странку. Он је тада био на месту почасног председника. Колико је партија, покрета и организација настало из ДС, тешко се може набројати.
Нови председник је, и поред свега, оптимиста. На друштвеним мрежама качи слике цвећа, а пиштаљку носи где год да крене.
Остаје да се види путем ружа или трња...