Грлић Радман: Нестали и одштета логорашима услов Хрватске на европском путу Црне Горе

Црна Гора ће вечерас затворити три поглавља у преговорима о приступању ЕУ, док за поглавље Спољна, безбедносна и одбрамбена политика, у које спадају и добросуседски односи, Хрватска није дала сагласност

Хрватска од самог почетка снажно подржава Црну Гору на њеном европском путу, али мора да реши нека питања која нису билатералне природе, већ су универзална, изјавио је данас у Бриселу министар спољних послова Хрватске Гордан Грлић Радман.

Црна Гора ће вечерас затворити три преговарачка поглавља, а четврто, за које је земља била спремна, неће се затворити због противљења Хрватске.

"Овде не треба говорити о блокади, Хрватска је свих ових година снажно подржавала Црну Гору, од тренутка када је започела преговоре са ЕУ", рекао је Грлић Радман, који у Бриселу учествује на састанку спољних послова држава чланица ЕУ.

Истакао је да Хрватска сигурно неће стављати билатерална питања као услов за европски пут Црне Горе, али питање несталих особа за време Домовинског рата и питање одштете логораша су теме које све унутар Европске уније морају бринути, а на само Хрватску, навео је хрватски министар.

Црна Гора ће вечерас затворити три поглавља: Право интелектуалног власништва, Информатичко друштво и медији и Предузетништво и индустријска политика. За поглавље Спољна, безбедносна и одбрамбена политика, у које спадају и добросуседски односи, Хрватска није дала сагласност.

За Црну Гору је затварање три поглавља велик корак напред имајући у виду да је пре тога последње поглавље затворила још у јуну 2017. Укупно ће сада имати шест затворених поглавља.

Словеначка министарка спољних послова Тања Фајон, чија је земља годинама блокирала Хрватску, изјавила је да билатерална питања не би требало да имају улогу у приступном процесу. Одговарајући на питање новинара о хрватском одбијању сагласности на једно поглавље, Фајон је рекла да је то билатерално питање.

"Колико ја разумем, реч је о билатералном питању. Црна Гора је поручила да је покушала одговорити на сва питања Хрватске, а ја могу само рећи да у сваком случају, када је реч о проширењу, билатерална питања не би требало да буду терет у том процесу", рекла је Фајон, пренела је Хина.

Додала је да билатерална питања треба решити пре него што земље кандидати уђу у завршну фазу за улазак у ЕУ.