Од Берлина до Северине: Ко све подржава протесте у Србији
Нико не може да оспори искрену жељу велике већине студената да нам буде боље. Млади, неуморни, полетни, неистрошени, тврдоглави, издржљиви, у форми да дежурају дану и ноћу са вером да могу да мењају свет.
Али, тешко је не приметити и још нешто. Ту су дежурни борци за демократију који се непогрешиво јављају чим се на улицама скупе људи разним поводима. Много је случајности да би било случајно, много су протеста присвојили (и, узгред буди речено, упропастили), да би им се слепо веровало да имају добре намере.
Како тапију да подрже протесте у Србији увек, ма која да је тема, имају невладине организације, подразумева се оне финансиране са Запада, европарламентарци, разни Немци, владини и невладини, и наравно – Северина и Аљбин Курти?
Да ли је реално да се премијер лажне државе секира за студенте, док се свим силама бори да затвори српске образовне институције на КиМ и док његова полиција пуца на српску децу?
На конференцији за новинаре са премијером Хрватске Андрејем Пленковићем у Загребу, Курти је, говорећи о протестима, навео да "Београд није учио из своје прошлости, а да Србија је паравојна држава".
"У последњих век и по у Србији је било само две и по године демократије. Србија није демократска држава, људска права и мањине се не поштују. Естаблишмент у Србији не верује у политички плурализам, нема владавине права и зато су тако жестоки студентски протести... Из историјског искуства знамо како се ово завршава, али изгледа да Београд није извукао поуке из своје прошлости", "анализирао" је приштински премијер.
Да ли ико може да поверује да је Северина баш сада нашла инспирацију да заврши песму коју спрема месецима и из емисије која се бави талентима, у којој ју је премијерно извела, пошаље подршку српској младости?
Сигурно је и да зна да ти студенти пишу и ћирилицом која је готово забрањена у Хрватској, као и да им је један од узора Србин Никола Тесла, којег Хрвати наравно присвајају, иако у његовом родном Смиљану живи тек по неки Србин, а до скоро није било ни струје.
"То је песма о свима, лекција мајке коју говори свом детету. Почела сам је писати почетком године, како бих истресла из себе тугу и бес која ме обузела након оне одлуке Врховног судa, у којој су рекли да ми треба одузети дете због процедуралне грешке. Онда ми се чинила тужном, а и није ми било ни до чега, па сам је оставила по страни. Али сад сам је завршила подстакнута свим овим што се догађа. Ово је за све мајке које се боре за своју децу, очеве који не знају својим девојчицама објаснити ако их неко малтретира у школи. Ово је песма за наше ветеране који једва склапају крај с крајем, за просветне раднике који штрајкују, лекаре, медицинске сестре, које имају тешке услове рада и мале плате. Ово је и за бранитеље, ово је песма и за храбре студенте у Србији који су се побунили против диктаторског режима, а подржали су их хрватски студенти. Ово је песма за све који ће се у њој наћи", рекла је Северина, представљајући песму "Тако ти је, сине мој" која је за све, од "домобрана" до српских студената.
Подршка је стигла и из Берлина. Немачко министарство спољних послова истакло је да студенти и новинари морају да буду у могућности да слободно изразе своја мишљења, без страха од насиља или застрашивања.
"Студенти и новинари у Србији захтевају темељну истрагу после трагичног инцидента у Новом Саду. Они морају да буду у могућности да изразе своје мишљење слободно, без страха од насиља или застрашивања. Као кандидаткиње за чланство у ЕУ, од Србије очекујемо да Србија подржава владавину права и људска права", саопштило је немачко министарство, које по сваку цену подржава "независно Косово" и није се оглашавало о угроженим Србима на КиМ.
Чуо се и глас хрватског европарламентарца, старог нам знанца Тонина Пицуле. У биографији се хвали да је био учесник "домовинског" рата и акције "Олуја" у којој су Срби протерани, а сада "Србе брани".
Рекао је да у протестима студената има одређених подударности са деловањем "Отпора" и рушењем Слободана Милошевића, али да ипак, треба бити опрезан у поређењу, јер су друга времена.
"Мислим да је за демократију кључно да грађани могу без устручавања изражавати своје политичке ставове и противљење неким одлукама власти, односно протестовати због изостанка истих. У том смислу, добро је да млади људи буду друштвено освештени, политички активни и инволвирани у процесе који обликују односе у заједници", казао је Пицула.
Иначе, студенти су кренули у протесте и блокаде факултета тражећи да Влада објави сва документа око пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, да се повећају давања за факултете, да политички и кривично одговарају одговорни за несрећу, да се пусте на слободу сви приведени активисти и ухапсе сви који су нападали студенте на протестима.
Председник Александар Вучић је рекао да је све испуњено, а премијер Милош Вучевић да је испуњењем захтева за Владу та прича завршена. Студенти тврде да нису добили све што су тражили, да део документације недостаје и настављају блокаде, на радост свих који у томе виде добру прилику за себе и своје циљеве.