Кина је сила светског мира, она не промовише употребу силе и не тражи себичне геополитичке сврхе, већ увек подржава земље да реше своје разлике кроз дијалог и консултације, поручио је кинески амбасадор у Београду Ли Минг на предавању "Развој и спољна политика Кине" које је одржао на Институту за међународну политику и привреду.
Кинески амбасадор је истакао да верује да је у новој ери, суоченој са различитим глобалним изазовима, захтеван задатак очувања безбедности свих земаља повезаних заједно. Говорећи о спољној политици своје земље, он је рекао да је она усмерена на изградњу заједничке будућности за човечанство. Ли Минг је истакао да је Кина одлучна да позове на равноправан и уређен мултиполарни свет.
"Нико не може да остане имун или ужива сам у сигурности, јер смо уско повезани једни са другима. Кина је увек била градитељ светског мира, која је доприносила глобалном развоју и бранилац међународног поретка", навео је Ли Минг.
Кинески амбасадор истакао је да ће његова земља наставити да подржава суверенитет и територијални интегритет Србије и одлучно се супротставити сваком покушају мешања у унутрашње ствари Србије.
"Кина је посвећена спровођењу консензуса постигнутог између кинеског и српског председника Си Ђинпинга и Александра Вучића. Пријатељство Кине и Србије покрива све области сарадње, даћемо све од себе да унапредимо нашу сарадњу за заједничку будућност", рекао је Ли Минг.
Он је поручио да би требало активно да истражујемо пут да велике земље живе у миру у свету и да заједно радимо на новом типу међународних односа.
"Кина је одлучна да даље развија своју економију и остане најважнији мотор, покретач светске економије. Кинески предлог је да се развој стави на врх глобалне агенде, агенде Уједињених нација, и да се фокусира на постизање циљева одрживог развоја. Требало би да радимо заједно на повећању доприноса у развоју и посебно да помогнемо земљама у развоју да боље одговоре на ризике и изазове невиђене вековима", навео је кинески амбасадор.
Он је истакао да ће Кина да спроводи проактивну фискалну политику и умерено лабаву монетарну политику, истичући да је то први пут у протеклој деценији да је Кина увела умерено лабаву монетарну политику.
"То поново показује снажну одлучност кинеске владе да унапреди своју економију", додао је он.
Ли Минг је подсетио да је ступањем на снагу Споразума о слободној трговини, Србија постала први кинески партнер у Југоисточној Европи. Он је рекао да се у Кини служе шљиве, боровнице, мед и вино и да су оне доброг квалитета.
Амбасадор је навео да је пре недељу дана имао прилику да са још неким дипломатама присуствује церемонији примопредаје заставе Експо, коју је организовала Влада Србије, наводећи да је био узбуђен што је сведок "прекретничког тренутка у историји Србије".
"Како је рекао председник Александар Вучић, Србија је избором да буде домаћин Експа, доказала да и мале земље могу да постигну велике успехе све док се усуђују да трагају за сновима, спремни су да учествују и вољни да делују на међународној сцени", навео је Ли Минг.
Он је подсетио да кинеске компаније имају учешће у градњи Експа, као и аутопута између Србије и Мађарске и додао да су то веома важни пројекти који воде у просперитет.
"Костолац Б такође је веома битан пројекат, то је погон који снабдева струјом и топлотом многе породице. О том пројекту важно је рећи да је предат Србији од стране кинеских партнера како би почео да преноси струју до српских породица. Много путева и брзих саобраћајница успешно је завршено, од Фрушке горе до Шумадије и све до западних обала Дунава", рекао је он и додао да су сви наведени пројекти део иницијативе "Појас и пут" и да је Кина поносна што има партнерство са Србијом и учествује у грађењу земље и напретку нације и бољитка за читаво становништво.
Како је рекао, у наредних неколико недеља Ер Србија ће покренути директан лет Београд-Шангај.
"Сада већ имамо два директна лета из Београда за Пекинг и из Београда за Гуангџоу. Након директног лета у Шангају, између Кине и Србије биће три директна лета, а саобраћаће се свакодневно између две земље", објаснио је кинески амбасадор.
Директор Института за међународну политику и привреду Бранислав Ђорђевић уручио је том приликом кинеској амбасади велику плакету, за коју наводи да је највише признање те институције. Плакету је примио амбасадор Ли Минг, који је био спречен да прими признање на Свечаној Академији поводом дана Института, 6. децембра.