Глас Америке трагом гласина да МУП Србије шпијунира грађане: Стејт департмент оптужује без доказа
Забринути смо, али не можемо да потврдимо!
Овако је, у већ познатом маниру Стејт департмент коментарисао извештај који је под називом "Дигитални затвор: Присмотра и гушење цивилног друштва у Србији" објавио Амнести интернешнел оптужујући српски МУП да користи софтвер добијен од Норвешке, преко Агенције УН за пројектне услуге (УНОПС), за шпијунажу.
На намеру Гласа Америке да провери ове гласине, портпарол Стејт департмента Метју Милер рекао је да " не може да коментарише тај извештај, јер није у позицији да га потврди", али је онда решио да каже нешто "шире гледано".
"Ова администрација је од почетка јасно изражавала забринутост због влада које користе шпијунске софтвере да прате новинаре, дисидентске групе и друге који се легитимно противе владиним активностима или извештавају о њима. САД су предузеле кораке да зауставе употребу тих софтвера", рекао је Милер.
Дакле, немамо доказе, не потврђујемо извештај, али "криви сте"!
А, Србија је крива исто онолико колико је невин син председника САД Џозефа Бајдена, Хантер, којег је тата на изласку из Беле куће помиловао за утају пореза и трошење новца на луксузне производе и сексуалне услуге. Или, крива је онолико, колико је и јавност поверовала, да је суд баш сад пред крај Бајденовог мандата одлучио да га ослободи оптужби да је узимао новац од украјинских компанија.
Дакле, они су невини уз доказе, а Србија је крива без доказа.
Можда Стејт департмент рачуна да су докази "изјаве 13 особа које тврде да су шпијуниране, али и 28 представника цивилног друштва у Србији који су дали непроцењив увид у све проблематичније окружење у којем раде". На њиховим тврдњама је заснован извештај "Амнестија", организације која се финансира из Лондона, односно Министарства за међународни развој Велике Британије, Европске комисије и америчког Стејт департмента. Средства добијају од Рокфелерове фондације, као и Форд фондације.
Глас Америке је гласине проверио и у Европској комисији.
“Сваки потврђени покушај нелегалног приступања подацима грађана, укључујући новинаре и политичке неистомишљенике, је неприхватљив. На подручју Европске уније истрага такве врсте питања одговорност је држава чланица", рекли су у Европској комисији.
Додали су и да "ЕК очекује да националне власти темељно да истраже такве оптужбе и поврате поверење грађана".
"То се односи на Србију, кандидаткињу за чланство у ЕУ, која се посветила усаглашавању са правним тековинама Уније, као и европским стандардима и вредностима. Комисија ће блиско наставити да прати област владавине права и основних људских права у Србији", истакли су за Глас Америке.
Безбедносно-информативна агенција се огласила да ради искључиво у складу са законима Србије, а наводе о хаковању мобилних уређаја новинара и активиста одбацила је као бесмислице. Министар унутрашњих послова Ивица Дачић демантовао је да је полиција убацивала у мобилне телефоне приведених новинара и активиста било какве шпијунске програме
Потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио је да су Амнести интернешнел и од њих финансиране невладине организације у Србији покренуле напад на систем безбедности у нашој земљи.
"Без и једног доказа оптужиле су БИА и МУП да користе разне софтвере као и било које друге службе на Истоку и на Западу да прикупљају информације од различитих безбедносно интересантних лица. Занимљиво да Амнести и од њих финансиране невладине организације никада нису питале ЦИА који софтвер користи да прикупља информације па ни када је откривено да ЦИА прислушкује Ангелу Меркел и читав низ других политичара ЕУ", напоменуо је Вулин у саопштењу.