Србија и Балкан

Ђаци одлазе раније на зимски распуст: Хоће ли бити времена да се закључе оцене

С обзиром на то да су многе школе, на позив четири репрезентативна синдиката, одлучиле да сутра, 20. децембра, настава у школама буде обустављена, остаје само понедељак као радни дан. Наставници кажу да је последња недеља била планирана за контролне провере и писмене задатке
Ђаци одлазе раније на зимски распуст: Хоће ли бити времена да се закључе оценеGetty © Matthew Horwood

Колектив Десете београдске гимназије донео је одлуку да ученицима неће закључити оцене на полугодишту у знак подршке студентима и матурантима који протестују. Међутим, питање је да ли ће и у осталим основним и средњим школама бити времена да се закључе оцене, јер је Влада Србије, односно Министарство просвете предложило да зимски распуст почне од уторка 24. децембра, четири дана раније него што је планирано школским календаром. Коначна одлука биће донета сутра.

С обзиром на то да су многе школе, на позив четири репрезентативна синдиката, одлучиле да сутра, 20. децембра, настава буде обустављена, остаје само понедељак као радни дан. Наставници кажу да је последња недеља била планирана за контролне провере, писмене задатке и да ће оваквом одлуком многи ученици остати неоцењени.

Директори школа чекају допис ресорног министарства, али и упутство како да се закључе оцене на полугодишту.

Милан Крстић директор ОШ "Павле Савић" из Миријева каже да је необично да се на распуст иде раније него што је предвиђено школским календаром, уколико за то не постоји ванредни услови као што је била корона или бомбардовање 1999. године.

"Ми смо за наредну недељу планирали седнице одељенских већа. Колектив је донео одлуку да сутра нема наставе у нашој школи, иако већина наставника нису чланови ниједног синдиката. Видећемо сада какву ћемо одлуку донети, ако се буде ишле на распуст раније. Можда ће колектив да каже 'затечени смо, немамо услове да закључимо оцене'. Ово је изненађење за све нас. Наравно, чекамо званични допис министарства", рекао је Крстић за РТ Балкан.

Предлог Министарства просвете да се скрати прво полугодиште изненадио је и синдикате који су у циркуларном штрајку. Они су прошле недеље донели одлуку да се закључе оцене, како ђаци не би били оштећени.

"Сада је проблем што наставници и професори неће имати времена да закључе оцене. Мислим да ово што су урадили Влада и министарство контрапродуктивно. Сутра већина школа не ради, деца, нарочито средњошколци остаће неоцењени. За наредну недељу планиране су контролне провере, писмени задаци и закључивање оцена. Они који треба да одговарају за позитивну оцену немају времена", каже Валентина Илић председница Синдиката образовања Србије.

Појашњава да је Правилником о оцењивању предвиђено да ђаци у једном полугодишту морају да имају две, односно четири оцене зависно од недељног фонда часова.

"Ово је порука да се превише закувало у школама и да распустом треба све то прекинути. Међутим, плашим се да ће све имати контраефекат", рекла је она за РТ Балкан.

Ово не би било први пут да ђаци остану неоцењени на полугодишту. Десило се током пандемије свињског грипа да је прво полугодиште скраћено недељу дана. Када је требало да почне друго полугодиште, прво су ђацима закључене оцене, организована одељенска већа, па је тек наредне недеље почело друго полугодиште.

"Није проблем надокнадити све то, може формативно оцењивање да се организује на почетку другог полугодишта. Проблем је нагла одлука о зимском распусту, преко ноћи. Образовни систем је процес, мора да се тако нешто најави, редукују наставни програми", навела је она.

И председник Форума београдских гимназија Александар Марков слаже се да је закључивање оцена најмањи проблем, да то може да се уради и када почне друго полугодиште, али да је велики проблем што неко може да донесе одлуку да се "школа затвори преко ноћи".

"Чињеница је да матуранти у великом броју бојкотују наставу, излазе сваки дан у 11.52 сати и блокирају саобраћај, што су објективни ризици по њихову безбедност. Међутим, оваквом одлуком се нама уводи ванредна ситуација у школама, нисмо до сада имали ситуацију да се овако прекине настава. То се десило због короне, свињског грипа, бомбардовања, али на овај начин – никада", закључио је он.

image