Зимски распуст почиње сутра: У неким школама неће бити закључене оцене на полугодишту

Основци и средњошколци у Србији од сутра су на зимском распусту. У школске клупе се поново враћају 20. јануара. Некима од њих неће бити закључене оцене на полугодишту јер су четири репрезентативна синдиката позвали своје чланове да то не ураде, ако и да не учествују у седницама одељенских и наставничких већа

Одлука о скраћивању првог полугодишта за четири радна дана збунила је све- родитеље, ђаке, али и наставнике. Уместо до 27. децембра, ђацима основних и средњих школа данас је последњи наставни дан, а од сутра су на зимском распусту. Одлуку да се на распуст иде раније, министарство просвете, односно Влада Србије образложили су бригом за безбедност ученика, јер су поједине средње школе блокиране, а поједини ђаци учествују у протестима. 

Четири репрезентативна просветна синдиката позвали су своје чланове да не закључују деци оцене на полугодишту и да не присуствују седницама одељенских и наставничких већа. Са друге стране инсистирају да се одрже родитељски састанци и да се родитељима објасни зашто су се одлучили на тај корак. Иначе, синдикати су били у циркуларном штрајку, где су се на недељу дана смењивале школске управе у којима су часови скраћени на 30 минута. 

"Одлука да се напрасно заврши прво полугодиште је 'кап која је прелила чашу' и ми смо позвали чланство да не закључе оцене и не присуствују седницама одељенских већа. Позвали смо чланове да одрже родитељске састанке како би објаснили и показали родитељима да радимо за добро деце", каже за РТ Балкан Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије.

Додаје да неће бити први пут да се ученицима не закључе оцене на полугодишту, да је слична ситуација била 2009. године када је због свињског грипа напрасно завршено прво полугодиште а одељенска већа и закључивање оцена остављено за прву недељу другог полугодишта.

"Тада је то урађено из здравствених разлога- свињски грип. У овој одлуци сада се као разлог наводи брига за очување здравља и безбедност ученика. Ми се сада понашамо у складу са тим. Одељенска и наставничка већа, као и закључивање оцена све ћемо спровести на почетку другог полугодишта. И наставници који нису у нашим синдикатима прикључују се овој нашој одлуци", навела је она.

Репрезентативни синдикати сада очекују реакцију државе, да их позову на преговоре о њиховим захтевима. А захтеви синдиката су да се испуни све што је потписано Протоколом из 2023. године, а то је да плата наставника почетника буде изједначена са просечном платом у Србији. Инсистирају на потписивању Колективног уговора, али и на оставкама руководећег кадра у Министарству просвете.

Додаје и да је некоректно што их из ресорног министарства нису звали да учествују у изради изменама сета просветних закона, међу којима је најважнији Закон о основама система образовања и васпитања, већ су само позвани да дају своје сугестије кроз јавну расправу.

Представници синдиката кажу да ће инсистирати на испуњењу својих захтева, а да од Владе Србије зависи да ли ће друго полугодиште почети наставом или ће они ступити у генерални штрајк.

Одлука Владе Србије да сви ђаци у Србији оду на распуст од 24. децембра, наишла је на негодовање код родитеља, али и ученика. Колективи појединих школа донели су одлуке да настава траје, како је раније планирано школским календаром, до 27. децембра. 

"Неке школе су издале саопштења да ће наставити са радом до 27. децембра. Мислим да су то пре биле симболичне најаве, него стварне, јер не може нико да настави са стварним радом у формално-правном смислу пошто је измењен календар и измена је објављена у Службеном гласнику", каже за РТ Балкан Александар Марков, председник Форума београдских гимназија.

Иако званично сутра почиње зимски распуст Министарство просвете је послало допис школама да се организују термини за ученике који желе да поправе оцене или до сада нису оцењени. У многим школама ти термини су заказани за уторак и среду. Такође, до 27. децембра радиће и продужени боравак за ђаке нижих разреда основне школе.  

Представници власти кажу да ће бити санкционисани сви које изводе децу на улицу. Премијер Милош Вучевић рекао је данас да се злоупотреба малолетне деце основних и средњих школа у протестима неће толерисати.

Он је навео да ће просветна инспекција ући у сваку школу и да ће одговарати свако ко је кршио закон, нагласивши да је затварање школа и извођење ђака на политичке протесте незаконито. Такође, указао је и на законску обавезу да се испоштује минимум процеса рада у школама приликом штрајка- час мора да траје најмање 30 минута.

"Дан после Светог Николе, супротно закону, су били за то да се затворе школе, да не раде, што је забрањено. Kада је Влада донела одлуку да распуст буде јединствен за целу Србију, они су рекли да ће да наставе да иду у школу. Kада је била редовна школска година били сте за блокаду и да не раде школе, када је Влада донела одлуку да се обједини зимски распуст, рекли сте да не могу да закључују оцене. Kако се то променило", рекао је Вучевић за ТВ Пинк.

Истакао је да време за распуст одређује држава, односно ресорно министарство, а не поједина школа или директор и додао да ту нема преговарања.

"Занима ме наставак разговора са просветним синдикатима у Србији. Захтев синдиката за преговоре око економског положаја је легитимно питање. Ми нисмо дали децу да их изводе на протесте, већ да уче", рекао је Вучевић и додао да огромна већина родитеља не подржава извођење деце на протесте.

Иначе, претходно је школским календаром предвиђено да прво полугодиште за ђаке у Војводини траје до 23. децембра, а за ђаке у остатку Србије до 27. децембра. Одлуком Владе Србије, измењен је школски календар тако да ће прво полугодиште за све ђаке у Србији трајати до 23. децембра, а од 24. децембра сви су на зимском распусту. У школске клупе се враћају 20. јануара.