Брисел тражи помирење: Могу ли Спајић и Милатовић да се договоре?
Амбасадор Европске уније у Подгорици Јохан Сатлер оценио је да је у Црној Гори дошло време да политички лидери морају да праве компромисе да не би дошло до скретања државе са пута у ЕУ.
"Охрабрујем владајућу већину да са политичким актерима отвори дијалог о одлуци Скупштине у вези са пензионисањем судије Уставног суда. Али, такође, охрабрујем и опозицију да размотри понуду владе за разговор о заједничкој јавној платформи чији је циљ да стави националне интересе изнад партијских и обезбеди међупартијску подршку за све реформе и одлуке неопходне за завршетак преговора о приступању ЕУ", казао је амбасадор Сатлер за подгоричку Побједу.
Подсетимо, опозиција је протекле недеље ометала рад Скупштине Црне Горе због намере да судије уставног суда који су стекли услов за пензију буду пензионисани. Премијеру Милојку Спајићу онемогућено је да дође на премијерски сат и одговара на питања посланика.
Због удруживања Демократске партије социјалиста, Грађанског покрета УРА и осталих опозиционих странака Црна Гора налази се у скупштинској блокади, док на нивоу Подгорице још нема договора о формирању нове власти, превасходно због сукоба председника државе Јакова Милатовића и премијера Милојка Спајића.
На питање какав је статус Црне Горе у преговорима за приступање ЕУ након затварања три преговарачка поглавља у овој години, Сатлер је оценио да је Црна Гора у протеклој години направила крупне кораке на путу ка ЕУ.
"Овај заслужени напредак, који је подстакнут широким међупартијским консензусом у земљи, довео је до досад незабележене подршке институција и држава чланица ЕУ за европски пут Црне Горе. Овај позитиван замах, уз снажну подршку грађана за приступање ЕУ, ствара веома чврсту основу да земља брзо напредује ка пуноправном чланству у ЕУ", навео је Сатлер.
Указао је да је Црној Гори сада најпотребније национално јединство, фокус и дисциплина у испуњавању обавеза везаних за ЕУ, како би искористила ову позитивну енергију која постоји како унутар, тако и изван земље.
Упитан да ли је дијалог једино решење будући да састанак премијера и председника Црне Горе није донео приближавање ставова, Сатлер подсећа да је портпарол Европске комисије већ саопштио да је ЕУ забринута због одлуке Скупштине да оконча мандат судији Уставног суда.
"Нећу улазити у правна тумачења овог питања. Више ме интересује да видим почетак конструктивног дијалога између политичких актера, који ће вратити политички фокус на стратешки пут земље ка чланству у ЕУ", каже Сатлер.
Додао је да постоји време када политички лидери морају да праве компромисе и жртвују краткорочну корист за опште добро.
"Мислим да је у Црној Гори дошло време за то. Верујем у мудрост црногорских политичара да не дозволе да њихове разлике ескалирају и скрену земљу са њеног пута ка ЕУ", навео је шеф Делегације ЕУ у Црној Гори.
Стога, истакао је, охрабрује владајућу већину да са политичким актерима отвори дијалог о одлуци Скупштине у вези са пензионисањем судије Уставног суда.
"Али, такође, охрабрујем и опозицију да размотри понуду владе за разговор о заједничкој јавној платформи чији је циљ да стави националне интересе изнад партијских и обезбеди међупартијску подршку за све реформе и одлуке неопходне за завршетак преговора о приступању ЕУ", рекао је Сатлер.
На констатацију да Уставни суд сада поново није комплетан, јер имамо само пет од седам судија док је шести пензионисан по процедури која је доведена у питање и питање Побједе да ли то може утицати на преиспитивање одлука о евентуалном привременом затварању поглавља 23 и 24, Сатлер каже да обезбеђење пуне функционалности Уставног суда кроз благовремени избор преосталих судија, на темељу заслуга, транспарентности и законских услова, основно је питање владавине права и кључни услов пута Црне Горе ка ЕУ.
"Такође верујемо да судије Уставног суда препознају озбиљност своје одговорности. Кроз своје одлуке, они имају кључну улогу да подрже принципе владавине права, штитећи темељна права грађана Црне Горе и снажећи уставни поредак", навео је Сатлер и истакао:
"Ово је не само неизоставан услов ЕУ, већ је и од пресудног значаја за заштиту основних слобода и права грађана. Без функционалног и независног Уставног суда, били би угрожени чак и слободни и поштени избори, који су темељ сваке демократије".
Зато, указао је, очекујемо од свих надлежних институција и политичких лидера да брзо делују и приступе решавању овог значајног питања владавине права, у интересу грађана Црне Горе и европске будућности земље.
"Уколико би власт и опозиција постигли политички договор о одржавању свих локалних избора у једном дану, који би био преточен у национално законодавство, то би била веома добра вест. То би окончало готово непрестану предизборну кампању и омогућило фокус на кључне реформе из европске агенде. Чврсто верујем да они то могу. Спреми смо да у томе помогнемо", рекао је Сатлер.
Истакао је и да бојкот институција свакако није у интересу Црне Горе у време када земља жели да напредује у процесу интеграције у ЕУ.
"Једна ствар је сигурна: ни једностране одлуке, ни бојкот демократских институција неће приближити Црну Гору Европској унији", рекао је, између осталог, Сатлер и додао да се нада да све стране препознају сопствену одговорност према грађанима да своје речи преточе у дела у циљу напретка на европском путу Црне Горе.