Србија ће бити најчвршћи бедем међународног права, а српска дипломатија ће наставити да се развија у изазовном времену које долази.
Ово је на Амбасадорској конференцији у Београду, на којој су се окупили амбасадори, генерални конзули и шефови мисија Србије при међународним организацијама, поручио министар спољних послова Марко Ђурић.
"Наше Министарство спољних послова мора да буде главни носилац и стуб спољнополитичког одговора Србије и главна подршка свим државним институцијама у вођењу спољне политике, у времену које од нас захтева да будемо флексибилни, прилагодљиви, спремни да пригрлимо нове технологије, нове друштвене политичке околности и да на њих дамо најбољи могући одговор", рекао је Ђурић.
Уверен је, каже, да су пред Србијом велики нови хоризонти сарадње.
"Уверен сам у то да ћемо и са новом администрацијом у Сједињеним Америчким Државама, са којима остварујемо изванредну и свакодневну комуникацију, успети да дамо нови допринос остваривању мира и стабилности у нашем региону. Да ћемо сачувати и јачати наша традиционална пријатељства и да ћемо унапредити односе и са Народном Републиком Кином. Да нећемо изгубити наше односе ни са Русијом, ни са било којом другом земљом света", истакао је Ђурић и додао да ће се Србија све време држати принципа уклесаних у Повељу УН.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да "Србија више није неми посматрач у светској политици, већ држава која је активна у обликовању будућности европског континента". Она је навела да има пуно изазова и да је задатак државе не само да се очувају национални интереси већ и да будемо "активан учесник у изградњи стабилне и просперитетне будућности наше земље".
"Велика је и важна ствар за Србију да има овакву конференцију и окупи наше дипломате на једно место, макар једном годишње. Жао ми је што се то није дешавало у последњих 12 година, једнако ми је драго што си ти преокренуо тај тренд и надам се да ћемо сада имати овакву конференцију сваке године", поручила је Брнабићева министру Ђурићу.
Захвалила је дипломатама на свему што су учинили за нашу земљу до сада.
"Ваша улога у представљању Србије у свету је непроцењива и сигурна сам да ће бити све важнија у односу на то како се Србија мења и колико се њена улога у свету променила. Ја дипломатију из искуства као председнице Владе Србије од скоро седам година, пре свега видим као уметност. Посебно у данашњем свету. И вас заиста на много начина као уметнике", рекла је Брнабићева.
Додала је да је важно за све наше грађане да увиде да дипломатија није само политика већ и познавање енергетике, економије, културе, технологије, спорта... Подсетила је да су Србију посетили бројни председници, премијери, дипломате...
Министар спољних послова Азербејџана Џејхун Бајрамов навео је да "Србија и Азербејџан имају изузетно добре односе који се заснивају на међусобном поштовању" и поручио да ће се и у будућности "две земље подржавати око кључних питања као што је територијални интегритет, суверенитет и неповредивост међународно признатих граница".
"Морамо се супротсавити пракси дуплих стандарда и селективног приступа. Морамо остати будни у вези са константним покушајима мешања у наше унутрашње ствари и послове. Две земље суочавале су се са бројним изазовима како би сачувале своју слободу и своје политике", нагласио је Бајрамов.
Он је говорио у о сарадњи у области енергетике.
"Азербејџан је допринео снабдевању енергетским изворима и наша нафта и даље тече ка европском тржишту. Азербејџан снабдева 12 земаља гасом. Поносан сам што могу да кажем да је ове године гас из Азербејџана дошао и до Србије, имајући у виду ваш стратешки положај. Верујемо да ваша земља може бити такође и транзитна рута. Природни гас је оно што је важно, ширимо наше капацитете, имамо и партнерство са Грузијом и Јерменијом", рекао је он.
Рекао је и да Азербејџан и Србија, разматрају могућности изградње гасне електране у Србији.
"Обе земље се налазе на енергетским раскрсницама. Морамо да заједно радимо на томе да искористимо географске предности наших земаља, које су добро позициониране, тако да буду транзитне руте и да помогну и својим суседима", навео је министар.
Додао је да можемо да остваримо сарадњу и и области туризма и да му је драго што је Србија добила прилику да буде домаћин специјализоване изложбе Експо 2027. Уверен је да ће Експо бити изузетно успешан.