Комадант "Џемати Албана" за огранак Си-Ен-Ена: Албанци са Балкана и дијаспоре рушили су Асада

Намеће се закључак да је говорио је у својству "ослободиоца", а добио је прилику да "објасни" да Албанци у јединици "Џемат Албани" нису екстремисти, него да се управо боре против екстремизма

Војни поход у коме је срушен Башар ел Асад био је веома брз и лак и нема другог објашњења за то осим Бога, наводи комадант албанске јединице "Џемати Албан" Авдул Јашари (Абу Катад Албани) у ексклузивном интервјуу за албански ТВ канал А2 Си-Ен-Ен.

Овај Албанац, који је иначе из Скопља, и даље се налази на листи терориста Сједињених Америчких Држава.  

У овом интервјуу, међутим, намеће се закључак да је говорио је у својству "ослободиоца", а добио је прилику да "објасни" да Албанци у јединици "Џемат Албани" нису екстремисти, него да се управо боре против екстремизма.

Укључио се у програм обучен у униформу, носи браду, а иза његових леђа стоји натпис на арапском језику, црна застава са арапским словима и велика мапа, упућује прво на албанском језику поздрав муслиманским верницима и онда изговора "селам алејкум". 

Јашари је рекао оно што је било познато, а то је да је група "Џемати Албан" деловала у оквиру Хајат Тахир ел Шам (ХТШ). Међутим, како он објашњава, постоји разлика између "екстремиста" и албанских бораца у јединици "Џемати Албан", инсистирајући на томе да је "Џемати Албан" део ХТШ и да нема везе са ИСИС-ом. 

Јединицу "Џемати Албан", према његовим речима, чини око 40 Албанаца из свих делова (региона) које насељавају Албанци, али има и оних из дијаспоре. У Сирији се борио, каже, 12 година. Рекао је и да постоје државе које би да се "оките победом", али да је чињеница да је победа резултат могућности и отпора сиријског народа. 

"Од екстремистичких група попут ИСИС-а, које су представљале ислам у његовом најекстремнијем облику, наша група се издваја, јер смо желели да се грешке које су направљене приликом отпора у Ираку не понове у Сирији. Њима је примарно било уништавање непријатеља, а не избегавање цивилних жртава. Али увек смо веровали да треба избегавати борбе у близини цивила", наводи Јашари. 

Нисму терористи, наглашава, такве оптужбе оцењује као политичке, а "заштита цивила је на првом месту". 

Упитан о томе шта ће бити са оним становницима Сирије који нису муслимани, рекао је "да ће се поштовати све вере и нације". 

О правима жена у новој реалности у Сирији није нарочито детаљно говорио, већ је просто рекао да се она подразумевају и да би то било као да "говори о правима Албанаца у Албанији", јер се ислам заснива на поштовању права и да ће се права жена поштовати према исламу. 

ХТШ, који је Јашари поменуо више пута, јесте војно-политичка структура Ал Каиде, односно реч је о коалицији оружаних снага под контролом Ал Нусре, која је организовала ХТШ зато што се она налази на листи терористичких организација. 

Авдул Јашари, односно Абу Катад Албани, потврдио је оно о чему се "шушкало" у медијима и на друштвеним мрежама: да је група "Џемат Албани" присутна у Сирији 12 година. 

Када је реч о његовој ратној биографији о којој сада није говорио, није на одмет поменути да је током свог ангажмана у групи Хајат Тахир ел Шам, Јашари стигао чак и до позиције високог саветника команданта Абу Мухамеда ел Џоланија. Џолани је, такође, недавно дао ексклузивни интервју за Си-Ен-Ен. 

Пут од терористе до борца за слободу је кратак. Уверили смо се у то још на примеру тзв. Ослободилачке војске Косова. Показало се тада да божија помоћ на том путу није била пресудна, али јесте америчка.