Додиков адвокат: Поднели смо захтев за изузеће вештака Вранића, вештачење је лажно

Суд не може донети закључак да је председник Републике Српске Милорад Додик способан за наставак суђења на основу његовог вештачења, навео је Бубић

Адвокат председника Републике Српске Милорада Додика, Горан Бубић саопштио је данас да је поднео захтев за изузеће вештака Хариса Вранића, који је 18. новембра 2021. године Додика на свом Фејсбук профилу поредио са нацистичким злочинцима Адолфом Хитлером и Јозефом Гебелсом, што је недопустиво.

Он је навео да је захтев за изузеће заснован на одредбама Закона о кривичном поступку БиХ.

"Такав лекар оног тренутка када је добио документацију на вештачење за председника Додика требало је да обавести Суд о овим претходним околностима, односно о својим изјавама према председнику Додику", појаснио је Бубић.

Бубић је оценио да је "Вранић потпуно политички пристрасан".

"Суд не може донети закључак да је председник Републике Српске Милорад Додик способан за наставак суђења на основу његовог вештачења. Основни разлог зашто тако мислимо јесу његове раније изјаве које су се односиле на председника Српске. Неетички је што је закључак донeо без да је прегледао председника Српске и супротно је са садржином отпусног писма", јасан је Бубић.

Бубић је нагласио да "сматрају да ће суд захтев за изузеће објективно размотрити и донети одлуку да се Вранић изузме из предмета".

"Сматрамо да је вештачење лажно. Постоје услови за кривично процесуирање Вранића. Надамо се да ће прихватити наш захтев. У случају да се не уважи наш захтев, председник Српске није у стању да се појави пред судом", рекао је Бубић.

На основу извештаја о вештачењу здравственог стања Додика после операције у Београду 9. децембра, Вранеш тврди да је председник Српске способан да настави судски процес, па је суд наредно рочиште заказао за среду, 25. децембра.

Тим лекара који је оперисао Додика, а који је предводио академик професор др Предраг Пешко је мишљења да је Додик са медицинског аспекта неспособан за путовање и присуствовање рочиштима у Сарајеву.

"Такође сам мишљења да би приморавање мог пацијента на путовање и присуствовање рочиштима директно угрозило здравље и квалитет живота, односно да би повећало могућност раних компликација хируршког лечења, које му потенцијално могу и угрозити живот. Из искуственог аспекта, индивидуални приступ сваком пацијенту након хитних операција херније хијатуса једњака је неопходан у циљу оптимизације постоперативног опоравка", навео је раније др Пешко у писаној изјави достављеној медијима.

Навео је и да се ово мишљење износи на бази сагледаног комплетног клиничког тока пацијента, активног учешћа у лечењу, као и праћењу постоперативног опоравка.