Приштинска саботажа Српске листе: Курти би да на посланичка места инсталира своје послушнике

Намера је сматрају саговорници РТ Балкан, да се овом политички мотивисаном одлуком, за Приштину неподобни политички представници Срба, не укључе поново у институције и одлучују о њиховој судбини, већ да се простор отвори за оне који подржавају лажну државност

Привремене приштинске институције на челу са Аљбином Куртијем, покушавају да Српску листу елиминишу са простора Косова и Метохије и политичког живота, одлуком Централне изборне комисије да јој се не одобри учешће на изборима 9. фебруара следеће године.

Један од разлога је то што је председник ове странке Златан Елек током предаје листе, није узвикнуо "живело Косово", већ се "дрзнуо" да на простору јужне српске покрајине, која је за званични Београд и даље део српске територије, али и као политички представник Срба на КиМ, каже "живела Србија".

О намерама да кршећи све акте међународног права, Приштина покушава да Српској листи забрани учешћа на изборима, председник Србије Александар Вучић известио је и руског министра спољних послова Сергеја Лаврова, са којим је данас разговарао телефоном. 

Циљ је, сматрају саговорници РТ Балкан, да се овом политичким мотивисаном одлуком, за Приштину неподобни политички представници Срба, не укључе у институције и одлучују о њиховој судбини, већ да се простор отвори за оне који подржавају лажну државност. 

Који су даљи кораци Српске листе у политичкој борби да се врате у институције на северу КиМ, којима руководе нелегитимни албански градоначелници и шта се крије иза приштинске саботаже?

Према правним тумачењима која је добио РТ Балкан, Српска листа се на ову одлуку ЦИК-а може жалити независном телу, Изборном панелу за жалбе и представке у Приштини. Ово је, међутим први степен, у другом и коначном степену о евентуалној жалби Српске листе, одлучивао би Врховни суд тзв. Косова. Њој је остављено 48 сати да се жали на ову одлуку.

Коментаришући овај потез, директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић поручио је да овај ово најбољи показатељ колико су се Приштина и њени послушници уплашили српског јединства и слоге, али и снаге кандидата Српске листе. Он је истакао да у Приштини добро знају да не могу да победе Српску листу, па су онда одлучили да је забране.

"Уверен је Курти да нема те уцене која може да натера било кога да подржи његове пулене који дужу руке како он свира. Зато је кренуо у покушај елиминације Српске листе, али му то неће поћи за руком, као што неће моћи да на посланичка места инсталира своје послушнике", рекао је Петковић.

Он је навео да се обистинило оно што је председник Србије Александар Вучић говорио након диверзије на каналу Ибар-Лепенац, а то је да ће Курти покушати да забрани Српску листу како би српски народ на Ким оставио без заштите.

Мнистар за рад запошљавање, борачка и социјална питања Србије Немања Старовић указао је да је одлука изборне комисије политичка освета Србима на КиМ и додао да је на делу "политички апартхејд у срцу Европе".

Дипломата Зоран Миливојевић сматра да је очигледно реч о политичкој опструкцији и покушају да се Српска листа, као и већински српски народ и Београд, искључи.

"Циљ је да на изборима учествују само оне српске структуре које прихватају стратегију и независност тзв. Косова. То је суштина целе приче", истиче Миливојевић за РТ Балкан.

Он наводи да све оно што је до сада Приштина предузимала, јесте сузбијање и државе Србије и Београда на простору КиМ.

"Намера је да се изврши притисак на српски народ да се на силу Косово наметне као држава или да се Срби доведу пред свршен чин - или да прихвате власт или да напусте КиМ", објашњава Миливојевић.

Након ове одлуке ЦИК, уследила је и реакција америчке амбасаде Приштини, која је саопштила да је "дубоко забринута због одлуке ЦИК", уз оцену да је реч о "очигледном укључивању политички мотивисаних критеријума у ​​процес сертификације кандидата са изборних листа".

"Позивамо сваку странку која има проблема са процесима ЦИК-а да користи постојеће институционалне механизме, односно Изборну комисију за жалбе. Свим квалификованим кандидатима треба дозволити да се кандидују на слободним и поштеним изборима у складу са косовским законом. Неопходно је да бирачи, а не политичка тела, одлучују ко их представља. Све одлуке о дисквалификацији кандидата морају бити засноване искључиво на једнакој примени закона", наводи се саопштењу америчке амбасаде.

Чланови Централне изборне комисије ставили су данас "рампу" на Српску листу иако је Канцеларија за регистрацију и акредитацију политичких субјеката препоручила да она може да учествује на изборима. Међу 11 чланова, два су била "против", два су била "за" а седам је било уздржаних, пренели су медији на албанском.

Како је наведено, разлог за одбијање су наводно, "националистички позиви председника Српске листе Златана Елека, упућени приликом представљања изборне листе".

"Имам своје резерве и треба да их искажем и има много елемената, односно представљања кандидата Српске листе. Дакле, никада се не помиње Република Косово, већ се каже Косово и Метохија. Не каже 'живело Косово, него живела Србија'. Представници ове листе одржавају контакт са Вучићевом владом, где се види и Радојичић, где се доводе у везу са терористичким нападом на Бањску, а однедавно и на (канал) Ибар- Лепенац", рекао је члан покрета самоопредељења Сами Куртеши.

У истом тону су реаговали и остали чланови ЦИК-а који долазе из редова опозиције, док је представник Демократске партије Аријанит Ељшани подсетио да је провера кандидатских листа ишла кроз неколико институција и да нико од њих није дао ниједну примедбу.

Како су за РТ Балкан потврдили у Српској листи, даље кораке обелоданиће на конференцији за медије која је заказана за сутра у 10.00, у просторијама странке у Косовској Митровици.