Словенија је последњих деценија не само широм отворила врата за грађане такозваног Косова, већ им је омогућила и спајање породице и пресељење у станишта на Сунчаној страни Алпа. Тако су по Словенији никле велике заједнице косовских Албанаца, што изазива бројне проблеме, чак и конфликте на различитим подручјима свакодневног живота.
У школама у Крању, на пример, досељеници већ захтевају да васпитачи њихове деце у вртићима и учитељи у школама морају знати албански, јер сами не знају словеначки језик, нарочито мајке.
"Живимо у посебним временима; у обдаништима васпитачице морају да науче да их поздрављају на албанском, а сада, према новим правилима, исто важи и за учитеље пливања. Како јавља портал "Трма", јавни позив Завода за спорт Крањ у тендеру за ангажовање студента или тренера са лиценцом наставника пливања захтева, поред уобичајених услова (лиценца за рад са децом), знање не само словеначког, него и албанског језика."
Чињеница да не само Крањ, него и неке приморске варошице све више постају "албанске" изазива оштре критике на рачун миграционе политике владе, још посебно од стране десничарских словеначких партија. Али још више забрињавају у последње време све учесталији случајеви националистичког дивљања косовских Албанаца, нарочито у главном граду Словеније.
Ерупцију антисрпског национализма Словенија није доживела још од краја 1990-их и осамостаљења 1991. године, али протеклих дана су грађани Словеније, међу којима је и много оних српских корена, били сведоци националистичких испада када су Албанци, окупљени на платоу испред једног од највећих тржних центара узвикивали увредљиве пароле усмерене превасходно против Срба.
Подсетимо, Срби у у Словенији живе вековима, иако без признатог статуса мањине и мањинских права. Према последњем попису становништва који је проверавао и национално порекло, 2002. године је у Словенији живело око 40.000 Срба и представљали су највећу националну мањину, већу и од хрватске иако је Хрватска словеначки сусед.
Потоњи словеначки пописи становништва укинули су изјашњавање о "народној припадности", а тиме и дебате о потреби признавања мањинских права "ексјугословенским народима".
Упркос томе, чињеница је да је српска заједница свила гнездо још пре неколико векова посебно у Белој Крајини, на граници са Хрватском, тада као прва линија одбране против упада Турака. Од тада широм Словеније живи на десетине хиљада Срба, али им је Словенија после осамостаљења ускратила признање статуса мањине, тврдећи да су гастарбајтери, исто као и Босанци, Хрвати, Македонци … док је статус мањине признат Ромима, Мађарима и Италијанима којих је према попису из 2002. године у Словенији било, све заједно, једва десет хиљада.
Оно што буни духове у словеначкој јавности јесте заташкавање инцидента који се догодио 28. новембра у љубљанском БТЦ-у, највећем тржном центру у Словенији, а који још увек није добио ни медијски ни судски епилог, а како ствари тренутно стоје, чини се да ни неће, иако је немио догађај јасно указао на опасност од повампиреног, агресивног албанског национализма и на словеначком тлу.
Наиме, реченог дана је велика група од неколико стотина косовских Албанаца блокирала саобраћај у љубљанском БТЦ-у, развила албанске заставе и скандирала псовске на рачун српских мајки, све у име прославе Дана независности Албаније.
Формирали су и колону од неколико десетина возила, агресивно трубили, блокирали саобраћај, укратко, не само да су нарушавали јавни ред и мир, већ су потегли и пиштоље и рафалима у ваздух престравили све који су се тамо затекли у шопингу или шетњи.
Полиција је касније тврдила да пиштољи нису били прави, иако су на лицу места пронађене и чауре. Срећом, нико није био повређен.
"Упркос томе, (недозвољен) скуп, агресивна вожња, трубљење и употреба пиротехнике представљају опасност за рањавање учесника и пролазника, као и наношење штете имовини", гласило је окаснело и штуро саопштење словеначке полиције.
Представници полиције нису коментарисали чињеницу да је у Словенији забрањена употреба стране заставе на такав начин, што значи да су окупљени Албанци прекршили словеначко законодавство када су на улицама Љубљане истакли заставе своје државе. Словеначки органи реда, а ни представници политичких партија нису реаговали иако се на снимцима, објављеним на ТикТоку, чује како Албанци урлају увреде на рачун Срба, између осталог "Срби, је*ем вам мајку!". Главни словеначки медији, вазда гладни шокантних вести, сада су остали шокантно тихи.
"Прошлог четвртка је било бурно у љубљанском БТЦ-у. Велика група људи прославила је Дан независности Албаније. Возили су се по улицама тржног центра, вијориле су се албанске и косовске заставе, пуцало се и користило пиротехнику. Испред једне од радњи пуштали су албанске песме и скандирали", благонаклоно је догађај описао новински портал "Нецензурирано", који је иначе изузетно критичан према разним "национализмима", али је сада пропустио да примети албански, као и расистичке испаде Албанаца који живе у Словенији.
У јеку дивљања по улицама најпосећенијег тржног центра у словеначкој престоници, Албанци су и на неколико аутомобиле словеначке полиције окачили заставе Албаније и "Косова". Полицајци су све то само немо посматрали.
"Љубљана је мултикултуралан град, па је самим тим још важније поштовање међукултуралних разлика и традиција етничких заједница. Оваква окупљања и масовно нарушавање јавног реда и мира не доприносе суживоту у мултикултуралној заједници", помирљиво је саопштила словеначка полиција у одговору на питања зашто толерише такво понашање.
На крају је против шест особа чије је кршење закона полиција уочила на лицу места покренула прекршајни поступак, али словеначка странка НСи уз сумњу да ће ико бити заиста и кажњен упозорава да "снаге реда" више не контролишу безбедносну ситуацију у држави, зато траже ванредну седницу словеначког парламента.
"Зашто дозвољавамо тим муслиманским џихадистима да дивљају усред наше земље? Где је полиција да растера ту лобистичку пропагандну банду и пошаље их у затвор или их одмах депортује? Зар смо постали такви мекушци?" упитао је један од корисника на мрежи Икс поводом реченог инцидента који су Словенцима и "неСловенцима" (збирни назив за све непризнате мањине) привредили "Косовари" у претпразничкој атмосфери словеначке метрополе.