Аљбин Курти је одлучио да се опроба као Деда Мраз или "Бабађуши", па су грађани тзв. Косова уочи Нове године добили поклоне: позив да "приштеде" електричну енергију, нарочито током празничних дана, молбу да користе "алтернативне" начине грејања и савет да буду пажљиви у вези са потрошњом у периоду од 9 до 12 часова и у периоду од 18 сати до поноћи.
У случају да не прихвате Куртијеве дарове, односно оглуше се о позив и молбу, систему електроснабдевања на КиМ прети колапс.
Овај Куртијев позив оголио је до сржи лицемерје Приштине која српску страну оптужује да стоји иза експлозије на каналу Ибар-Лепенац који је кључан за енергетску мрежу на Косову и Метохији, док он са друге стране тражи од људи да не троше струју јер је нема довољно.
Управо то показује да би оштећење канала ишло у корист само Приштине, која би тако нашла изговор за то што се Косово и Метохија већ годинама бори са несташицом струје, посебно у зимским данима.
Ово обавештење стигло је на дан када се обележава Божић по георгијанском календару, а након што су се становници неколико општина жалили управо због искључења.
"Са ниским температурама дошло је до веће потрошње електричне енергије. Као резултат тога, наш електроенергетски систем је преоптерећен, што узрокује техничке потешкоће у снабдевању и угрожава мрежу. Стога је било неопходно да се у неким насељима, где је оптерећење велико, искључи струја. Потешкоћа у снабдевању је највише било у Урошевцу, Липљану, Ђаковици, Малишеву, Гњилану, Штимљу, Истоку и Призрену", наводи се у саопштењу.
Из редова опозиционих албанских странака на КиМ чуле су се критике на рачун премијера привремених институција у Приштини, попут оне да је све то резултат очајног руковођења енергетским сектором и да код њега нема струје, али да зато има поскупљења исте.
Поједини медији на албанском језику наводе да ће у појединим градовима бити рестрикција и да се оне не могу избећи, због чега су становници већ у паници.
Ово није први пут да се током Куртијеве власти грађани тзв. Косова сусрећу са енергетском кризом. У веома сличној ситуацији су се нашли и тачно пре три године, у децембру 2021, када су неки градови били дуже од 24 сата без електричне енергије.
Ни тада нису изостали његови "мудри" савети: поручио је грађанима да се покрију ћебадима и објаснио се да се он тако греје током хладних зимских ноћи без струје.
У знак протеста због ове изјаве у дворишту зграде владе тзв. Косова постављена су ћебад.
И током протекле две године тзв. Косово се суочило са сличним проблемима, али тада су се привремене власти "вадиле" на "глобалну енергетску кризу". Рестрикција је било чак и током лета, 2022. године, што је у албанској јавности на КиМ изазвало пометњу, па се чуло да "на Косово зима у августу стиже".
Према неким предвиђањима, која су доступна у медијима на албанском језику, енергетска криза на КиМ би могла да потраје још најмање две године, делимично се може решити увозом електричне енергије, а неки од разлога су и "застарелост блокова електрана".