РТ Балкан сазнаје: Просветни синдикати одбили понуду председника Вучића

Синдикати су предлог државног врха данас дали на изјашњавање чланству, а нови састанак са председником био је заказан за четвртак, 26. децембра. Међутим, одлука сва четири синдиката је да се понуда не прихвати

Представници четири репрезентативна просветна синдиката одбили су понуду државног врха која је изнета на јучерашњем састанку, сазнаје РТ Балкан.

Понуда државног врха била је да плате просветних радника буду повећане 10 одсто од 1. октобра 2025. године. То би било друго повећање у 2025. години, прво је јануарско од 11 одсто, које је предвиђено буџетом за наредну годину.

Синдикати су предлог државног врха данас дали на изјашњавање чланству, а нови састанак са председником био је заказан за четвртак, 26. децембра. Међутим, одлука сва четири синдиката је да се понуда не прихвати, обавештени су сви који су учествовали у јучерашњем састанку, те новог сутра највероватније неће бити.  

Из Уније синдиката просветних радника Србије саопштили су да предлог одбијају из три разлога јер: инсистирају на потписаном Протоколу из октобра 2023.(почетком 2025. године плата почетника у просвети буде изједначена са просечном платом у Србији), немају поверење да ће се понуђено реализовати јер више пута потписивани договори нису испоштовани- 2015, 2017 и 2023, као и да понуда није у складу са последњим захтевима од 17. децембра 2024

На јучерашњем састанку са државним врхом присуствовали су представници четири репрезентативна синдиката (Уније синдиката просветних радника Србије, Синдиката радника у просвети Србије, ГЦПРС Независност, Синдиката образовања Србије). Са друге стране стране стола седели су: председник Александар Вучић, председница парламента Ана Брнабић, министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, државни секретар министарства финансија Саша Стевановић, шеф кабинета председника Ивица Којић и саветница председнице Народне скупштине Јована Цилић Радоњић.

Састанак је одржан на захтев репрезентативних синдиката, са циљем да се разговара о постојећој ситуацији у просвети када је реч о основним и средњим школама, размотре модалитети за превазилажење тренутних проблема и поставе се основе за дањи развој образовања. Иначе, синдикати су у законском, циркуларном штрајку од новембра. На недељном нивоу смењују се школске управе у којима су часови скраћени на 30 минута. 

Представници синдиката су председнику државе поновили своје захтеве и кључне проблеме, који примарно обухватају материјални положај наставника, односно изједначавање почетне плате наставника са републичком просечном платом. Осим тога указали су на важност што скоријег потписивања Посебног колективног уговора (истиче 5. марта 2025), као и других мера које би допринеле унапређењу квалитета образовања, бољих резултата ученика, смањењу администрације, укрупњавање норми, реформи наставних планова и програма.

Председник Вучић предложио је синдикатима доношење заједничког документа, који је формулисан на састанку, али није потписан. 

У документу је предложено повећање плате наставног кадра у основним и средњим школама у износу од 10 одсто, од 1. октобра 2025. године. Наведено је да ће повећањем плате од 11 одсто, које је планирано буџетом за 2025. годину, почетна плата наставника у јануару износити 96.216 динара, а да ће просечна плата у Републици у јануару бити око 105.000 динара, као и да ће током 2025. године достићи висину од 108.000 динара. Председник је предложио да се обезбеди додатно повећање плате наставника од 1. октобра 2025. године у износу од 10 одсто, како би почетна плата наставника у основним и средњим школама износила 105.838 динара.

Предложено је да стручни сарадници у основним и средњим школама добију једнако повећање плата од 1. октобра 2025. године, односно у износу од 10 одсто "с обзиром на важност и сложеност послова које обављају када је реч о васпитној, дисциплинској улози и подршци коју пружају ученицима".

Обећан је и даљи раст плата плата у просвети, од 1. јануара 2026. године, заједно са другим јавним секторима. 

"Повећање плата које се сваке године разматра у односу на раст, у складу са Посебним колективним уговором, а утврђује се усвајањем буџета за наредну годину или ребаланса буџета, наставиће да обухвата наставнике као и цео сектор образовања, без обзира на повећање плата наставника које би претходило 1. октобра. Овим би се обезбедио континуиран раст и константно одржавање висине плата наставника у односу на републичку просечну плату", наведено је у предложеном документу. 

Просветним радницима је понуђено да се припреми свеобухватна Платформа која ће адресирати кључне проблеме и јасно дефинисати активности и одговорности до 2027. године везано за: недостатак кадрова, поштовање и ауторитет просветних радника, квалитет образовања и резултате ученика, смањење администрације и измену законске регулативе.

Међу предлозима је и потписивање Посебног колективног уговора што би требало да се реализује 27. јануара 2025. године када се у школама слави Свети Сава. Договор о потписивању Посебног колективног уговора овог датума подразумева да ће се све активности везано за формулисање одредби завршити најкасније до 20. јануара 2025. године.