Србија и Балкан

Ристић о забрани уласка на КиМ: To је недопустиво, тако се не ради у цивилизованом друштву

Министар је рекао да је ишао на обележавање 80. годишњице недељника "Јединство", али је од приштинских власти добио одбијеницу сат времена пред планирани прелазак административне линије
Ристић о забрани уласка на КиМ: To је недопустиво, тако се не ради у цивилизованом друштву© TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић је изјавио да је недопустиво то што му Приштина није дозволила да уђе на Косово и Метохију, као и да то представља још један пример кршења елементарних стандарда у поштовању људских и грађанских права, као и кршење претходно постигнутих договора Београда и Приштине везаних за улазак српских званичника на подручје Космета.

"Нисам први министар коме је забрањен улазак на Косово и Метохију, вероватно нећу бити ни последњи, али то су лоше поруке. То су јако лоше поруке које се не шаљу само Београду, шаљу се читавој Европи и свету. То се не ради у цивилизованом друштву", рекао је Ристић за Радио-телевизију Србије.

Истакао је да није добио образложење, већ само одбијеницу сат времена пред планирани прелазак административне линије, додајући да се то могло очекивати, али да се надао да до тога неће доћи јер је ишао на обележавање 80. годишњице недељника "Јединство".

"Ипак сам гајио наду да ће, будући да је повод за одлазак у нашу јужну покрајину било обележавање 80. годишњице недељника 'Јединство' ипак показати толико цивилизацијске свести да омогуће ресорном министру да се прикључи својим сународницима током свечане академије у Грачаници којом би била обележена 80. годишњица јединог штампаног гласила на Косову и Метохији на српском језику", рекао је Ристић.

Навео је да су то "моменти када останете без текста", додајући да је ово Европа у 21. веку, где је слобода кретања сваког грађанина, па и министра, неприкосновена.

Говорећи о недељнику "Јединство", навео је да је то дислоцирана редакција која ради из Београда, са осам сталних дописника који живе на Косову и Метохији.

"'Јединство' се штампа у Београду, а онда се преноси, фактички кријумчари на Косово и Метохију, зато што приштинске власти не дозвољавају ни уношење штампаног гласила на српском језику и ћириличним писмом", навео је министар.

Рекао је и да Министарство информисања интензивно комуницира са међународном заједницом, управо о случају недељника "Јединство".

"Ретко када ћете чути да међународна заједница, или безмало никада, реагује на такве случајеве", рекао је Ристић.

Упитан о податку Удружења новинара Србије (УНС) да је у 2024. години забележено 111 случајева угрожавања новинара и медијских радника, 20 мање него годину дана раније, казао је да сва национална медијска удружења бележе пад.

"Новинарска удружења и министарство бележе значајан пад у броју ометања рада новинара и угрожавања њихових безбедности. Да ли сам задовољан – не. Не можемо бити идеалисти да кажемо да се то неће дешавати, дешава се у свим друштвима, али тежимо томе да то у континуитету смањујемо", рекао је Ристић.

image