Сања Вулић: Нешић се замерио одлазећој америчкој администрацији и амбасадору Марфију

Председник Народне партије Српске Дарко Бањац је истакао да је реч о политичком процесу и да су након усвајања закључака Народне скупштине на мети функционери Српске

Шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић и председник Народне партије Српске Дарко Бањац оценили су да се привођење министра безбедности Ненада Нешића, због наводне сумње на корупцију, догодило у специфичном тренутку и под притиском.

Вулић је гостујући у Јутарњем програму РТРС рекла да је Нешић имао притиске за именовања одређених лица, али да је његов став увек био јасан и гласан.

"Ниједно именовање није могло проћи без става Републике Српске. И мислим да се замерио одлазећој америчкој админстрацији и амбасадору Мајклу Марфију", навела је Вулић.

Истакла је да је Нешић увек давао подршку председнику Српске Милораду Додику, што, како је навела, "смета политичком Сарајеву, а многима сметају и последњи закључци Народне скупштине Републике српске.

"Чињеница је да је и Клуб СНСД-а ојачао у НСРС и то смета Мајклу Маргију и Кристијану Шмиту", казала је Вулић.

Указала је да је Тужилаштво БиХ, на основу које је приведен Нешић, сада покренуло неку причу која је из 2017. године.

"Каква је ово правна држава када се нешто покрене после седам година. Ово је страшно што се дешава. Јако ме боле и српски издајници. Откуд само федерални медији испред ПУ Источно Сарајево, значи неко им је јавио. То су исти они коју стављају на списак санкција функционере Републике Српске", навела је Вулићева.

Председник Народне партије Српске Дарко Бањац рекао је да је БиХ несрећна земља.

"Увек неко умеша прсте, увек су то странци и део међународног фактора и то је свима јасно. Након усвајања закључака НСРС, на мети су функционери Српске", навео је Бањац.

Истиче да је реч о политичком процесу против Нешића.

"Ово је случај од пре седам година. Нешић је министар и председник ДНС-а. Да је био позван он би сам дошао у Тужилаштво. Није било потребе за оваквом помпом", рекао је Бањац за РТРС.

Јасно је, истиче, да је ово притисак на људе који су на одређеним функцијама из Републике Српске.

"Нешић неће променити своје ставове и бориће се за Устав и надлежности Српске. Апелујем на људе у Тужилаштву да не дозволе да буду злоупотребљени од дела међународне заједнице", навео је Бањац.

ДНС: Да ли је ово освета због јасно изнесеног става 

Председништво ДНС-а, чији је председник Ненад Нешић, је усвојило закључке у којима се наводи да подржавају све законите институционалне активности у борби против криминала и корупције. Поручују да тај савез остаје доследан својим принципима и да ће наставити да брани интересе Републике Српске и права српског народа у БиХ.

Наводе да је то је увек била јасна политика странке, "а посебно председник Ненада Нешића, који је у бројним приликама наглашавао нулту толеранцију према криминалу", 

Изражавају забринутост због селективног приступа правосудних институција БиХ, које су у више наврата показале двоструке стандарде у поступању према представницима српског народа.

Истичу да је посебно проблематичан начин поступања према Нешићу, који је јуче, без потребе за спектаклом, приведен на начин који није примерен високом званичној институцији БиХ.

"Нешић, као министар безбедности и лидер политичке странке, био је у потпуности доступан и могао је бити позван на разговор без медијске помпе и употребе полицијских метода", стоји у закључцима Председништва ДНС.

Председништво подсећа да је Нешић увек био спреман да сарађује са свим надлежним институцијама и да би се одазивао на сваки законит и легитиман позив, у складу са својим јавно прокламованим ставовима о важности борбе против криминала и поштовања закона.

"Председништво ДНС-а сматра крајње симптоматичним време у којем се ова активност догодила. Два дана након посебних седница Народне скупштине Републике Српске, на којој је Ненад Нешић оштро критиковао стање у правосудним институцијама БиХ и њихов однос према српском народу, па поставља питање: Да ли је ово освета због јасно изнесеног става".

Истичу да ДНС верује да овакве методе само додатно нарушавају поверење јавности у правосудне институције и указују на покушаје политичке дискредитације, а не на стварну борбу против криминала

Нешић је јуче приведен по налогу Тужилаштва БиХ са још шест особа због сумње за наводне коруптивне радње у време док је он био на челу ЈП Путеви Српске.