Начелник Генералштаба Војске Србије: Војска је способна да заштити Србе на Косову и Метохији

Када је реч о испоруци наоружања које је уговорено са Руском Федерацијом пре почетка сукоба у Украјини, Мојсиловић је рекао да је она у овом тренутку практично онемогућена

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић изјавио је да је безбедносна ситуација у Србији стабилна, уз постојање показатеља могуће дестабилизације стања на АП Косово и Метохија, да Војска Србије прати могуће облике угрожавања безбедности Србије и у стању је да заштити Србе на КиМ уколико би режим Аљбина Куртија оружјем покушао да заокружи тзв. "суверенитет" на целој територији ове аутономне покрајине.

"'Олује' неће бити. Војска Србије поседује способности да заштити Србе и друго неалбанско становништво на простору наше јужне покрајине али дубоко сам уверен да је у интересу и Срба на Косову и Метохији и државе да се за Косово и Метохију у саставу Републике Србије боримо дипломатским путем", рекао је Мојсиловић у интервјуу за Вечерње новости.

Одговарајући на питање да ли је недавно одбијање Куртијевог захтева да пошаље тзв. КБС на север АП КиМ, после напада на канал Ибар-Лепенац, наговештај да се међународне снаге враћају свом мандату, Мојсиловић је навео да Србија у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, Војно-техничким и свим другим потписаним споразумима, Кфор препознаје као једину легитимну оружану формацију на АП КиМ.

"Војска Србије се, као кредибилан и поуздан партнер, доследно придржава Војно-техничког споразума, а са Кфором остварује професионалну сарадњу на свим нивоима ради праћења ситуације на терену, смањења напетости и спречавања настанка и ескалације кризе", истакао је он.

Према речима Мојсиловића, Србија чврсто стоји на позицији војне неутралности и отворена је за сарадњу са партнерима на Истоку и на Западу, свесна да та сарадња доприноси очувању стабилности и безбедности у нашем региону.
Када је реч о набавци "рафала" за Војску Србије, он је навео да се до тог избора дошло пре свега на основу тактичке студије за опремање вишенаменским борбеним авионом који ће дугорочно обезбедити потребне способности за наше ратно ваздухопловство.

"Као оптимално решење, показао се авион "рафал" који у потпуности испуњава све потребе Војске Србије и која ће апсолутно одговорити захтевима за контролу и заштиту нашег ваздушног простора, ваздухопловну ватрену подршку, извиђање из ваздуха и бити фактор одвраћања од потенцијалне агресије на нашу земљу", рекао је он.

Истакао је да ће прелазак на нове авионе бити изазов за наше пилоте, али да имајући у виду да је расположиви летачки састав квалитетан по одабиру, усвојеном систему рада и наслеђеним процедурама обуке, припрема и извршења летења, нема дилему да ће успешно обавити и овај задатак.

Када је реч о испоруци наоружања које је уговорено са Руском Федерацијом пре почетка сукоба у Украјини, Мојсиловић је рекао да је она у овом тренутку практично онемогућена.

"Дипломатским каналима покушавамо да пронађемо начин да превазиђемо новонасталу ситуацију. Неке уговоре смо раскинули, а неке одложили у нади да ће се ситуација у међудржавним односима на глобалном нивоу нормализовати и омогућити реализацију уговора", рекао је он.

Одговарајући на питање шта ће од наших борбених средстава бити уврштено у употребу током 2025. године и да ли ће предност имати српски дронови самоубице или ће бити увођени и сложенији системи, навео је да је опредељење Војске Србије да се наше јединице примарно опремају наоружањем из фабрика домаће одбрамбене индустрије, које наравно мора задовољити наше захтеве и стандарде по питању квалитета и за које постоје технологије и производни капацитети у нашој земљи, као и стабилни системи даљег снабдевања, одржавања и ремонта током година експлоатације.

"И ове године ће у јединице Војске Србије бити примљени нови контигенти савременог наоружања са домаћег тржишта. Биће испоручена оклопна борбена возила, "лазар" и "милош", дронови самоубице, артиљеријски ракетни системи, беспилотни ваздухоплови, различито стрељачко наоружање, убојна и ваздухопловно-убојна средства. Очекујемо и испоруке модернизованих аутоматских пушака М-70, које ће бити намењене војницима на служењу војног рока.

Наставићемо и са увођењем сложенијих беспилотних система са иностраног тржишта, али и других борбених платформи чијим ће увођењем у оперативну употребу бити знатно унапређене способности Војске Србије", рекао је Мојсиловић.

Истакао је да се Војска Србије интензивно припрема да у септембру 2025. године прими војнике на обавезно служење војног рока.

"Радимо на стварању услова за пријем регрута кроз прилагођавање организације јединица , стварање инфраструктурних услова и обезбеђење логистике за извршење тог задатка", рекао је он.

Додао је да су изграђени нови планови обуке и да је урађена процена потреба за полигонима и вежбалиштима, наставним средствима, симулаторима и тренажерима.
Мојсиловић је оценио и да је предложено трајање војног рока од 75 дана у овом тренутку оптимално.