Које су последице одлуке Кијева да "заврне славину" и обустави испоруку руског гаса Европи. Придњестровље се због овог потеза Украјине већ смрзава. "Непослушне" чланице ЕУ – Словачка и Мађарска - биће такође врло брзо погођене, али питање је може ли Европа економски да преживи још један "гасни удар".
И коначно, шта ово значи за Србију, хоћемо ли и ми плаћати цех ове геополитичке, економске игре, о томе су у емисији "Дан увече" на телевизији РТ Балкан разговарали експерт за енергетику Милош Здравковић и главна уредница портала "Енергија Балкана" Јелица Путниковић. За емисију је из Москве говорио и Александар Фролов са Института за националну енергетику Русије.
Путниковићева и Здравковић сложили су се да одлука Украјине да обустави транзит руског гаса преко своје територије није логична, као и да, иако ће последице осетити и неке друге европске земље, највећи губитник у целој ситуацији јесте управо Кијев.
"Одлука о обустави гаса је једна пи-ар одлука, нико неће имати користи у Европи од тога. Званично образложење Кијева да су то урадили да Русија не би финансирала тим новцем сукоб у Украјини једноставно не стоји", рекао је Здравковић.
Он је истакао да је према званичним подацима Русија прошле године извезла 210 милијарди кубика гаса, а рутом кроз Украјину свега нешто мање од 15 милијарди кубика.
"То су незнатне количине, тај гас Руси могу да претворе у електричну енергију или да га изместе на друго тржиште", истакао је Здравковић.
Прекид транзита гаса преко Украјине имаће неповратне техничке последице по сам гасовод у Украјини, истакао је Александар Фролов са Института за националну енергетику Русије.
"У јануару 2024. руске снаге погодиле су гасно чвориште, а сада се отварају могућности за чисто физичко уништавање компресорских станица које стоје на путу руском гасу који сада никуда не иде. Ово је најнеповољнији сценарио за развој ситуације у Украјини, а постоји и други сценарио а то је повећање трошкова становништва и индустрије за одржавање и сервисирање гасног система", рекао је Фролов.
Он је истакао и да су за разлику од земаља попут Словачке или Аустрије, балканске земље заштићене снабдевањем гасом преко Турске, Турским током, а постоји и трансбалкански ток.
Јелица Путниковић подсетила је да се и пре сукоба у Украјини увелико говорило о томе да је гасовод који иде кроз Украјину застарео и да га треба модернизовати, као и да је Русија планирала гасовод Јужни ток као алтернативу.
"Са два изграђена гасовода Северни ток 1 и 2, који јесу оштећени, али се могу и поправити, и Турским током, Украјина би била сувишна у транзиту од Русије према Европи. Сада стижу вести да су Американци заинтересовани да купе Северни ток 1 и 2, као што се својевремено говорило да је један од Бајденових синова заинтересован за гасовод у Украјини. Видећемо шта ће од тога бити, капитал увек нађе начин да превазиђе политичке размирице, али питање је шта ће Руси одлучити", рекла је Путниковић.
Енергетичар Милош Здравковић указао је да Русија одавно више није бензинска станица, већ да озбиљно улаже у технологију и инфраструктуру, као и да је изградила гигантске гасоводе према Кини и азијско-пацифичком региону.
"Европско тржиште је надоместила азијским. Русија ће свакако наћи купце за свој гас", рекао је Здравковић који је такође истакао да је доба јефтине енергије дефинитивно прошло.
Европа је овде губитник, а одлуке о санкцијама на руске енергенте, као и одлука Кијева да не продужи уговор са руским "Гаспромом", вратиле су се као бумеранг и тешко погодиле европску привреду, сложили су се саговорници "Дана увече".