Зашто у Италији, и на целокупном Западу, новинаре данас презиру, пита се италијански политички аналитичар Августо Гранди на сајту "Електомагацине". То је некад била веома поштована и тражена професија. Шта се, у међувремену, догодило? Новинарство је коначно дотакло само дно, тврди Гранди, јер су новинари постали у потпуности потчињени моћи политичара и власника медија.
Док су новинари још били достојни поштовања, наставља Гранди, сукобљавали су се са уредницима и могли су чак и да ступе у штрајк. Овде нису само у питању финансијски разлози, већ и одбрана слободе информисања, достојанства професије, права на слободу информисања и, изнад свега, права да се говори истина, без обзира на последице.
Сада се све променило, констатује Гранди. Новинари су на Западу претворени у пуке пропагандисте једном утврђених "истина". Исто је и са западним политичким лидерима, који се, на сличан начин, безусловно потчињавају моћи. Реч је, заправо, о моћи новца.
Нови тоталитаризам који је процветао на Западу
О том "новом тоталитаризму", који управо цвета на Западу, говори и швајцарски новинар Ги Метан, у веома значајној књизи о русофобији, под насловом "Русија и Запад (Хиљаду година рата)".
Једноставно, постоје истине које више није дозвољено изрећи гласно. Ако их неко баш и изрекне, чини то на сопствену одговорност. Требало би да буде свестан последица које ће неминовно наступити: "Новинар је скамењен од страха да ће изгубити посао", примећује Метан. "Више нема снаге да се одупре политичким притисцима и захтевима главног уредника да уподоби своју тему предрасудама и неодољивим позивима доминантних група које врше притисак".
Служе ли медији још нечем другом, осим "уподобљавању" истине у одговарајући и једини пожељан калуп? Наравно да још постоје медији и новине, као и новинари које то одбијају, износећи другачије истине, дозвољавајући, макар и повремено, другачије погледе и мишљења од оних која су једино "прихватљиве". Али, њихов опстанак је све мукотрпнији и тежи. Изгледа да такви једноставно нису у стању да науче животно важну лекцију: "Равно је самоубиству бити сасвим сам када си у праву, док је грешити у гомили гаранција за живот".
Метан је имао прилике да научи ту важну лекцију још на почетку, у Сарајеву, године 1993. Свега неколико година после пада Берлинског зида, он се нашао у међународној делегацији новинара која је допутовала у Босну како би пружила подршку "независном часопису" "Ослобођење".
Тада је у Сједињеним Америчким Државама и Европској унији важило прилично једнострано схваћено право народа на самоопредељење. Неповредивост граница је преко ноћи нестала из западњачког речника и из прагматично тумаченог међународног права; требало је, за почетак, срушити постојеће границе и омогућити насилну сецесију југословенских република. Читава представа је, мање или више вешто, режирана споља. Сценарио ће се касније поновити у Украјини и широм бившег Совјетског Савеза; али тада је на дневном реду било поновно "исцртавање карте централне Европе, од Чешке до Македоније": рушење "федерације народа који су до тада живели под истим кровом".
Западни лобији и њихови сасвим опипљиви интереси
Чувени сарајевски дневни лист, тврди Метан, који је некад био истинско отеловљење независности и мултиетничности, претворио се у карикатуру, која је служила искључиво једном циљу: промовисању босанских (муслиманских) интереса и "пропаганде која се тада још није називала исламистичком".
Алија Изетбеговић тада није био "подстрекивач исламизма"; био је на Западу уважавани председник "демократске, мултикултурне и мултиетничке Босне". То је, у ствари, био јасан и недвосмислен интерес Запада, мотивисан геополитиком и учвршћен тврдоглавим и жилавим предрасудама.
Окупљени новинари, под изговором одбране "слобода медија", претворени су у марионете и у "оружје једног табора против двају других", заборављајући на своју најпречу дужност: да раскринкају и обелодане превару. Пристрасност је већ тада постала систематска. "Обавеза да се крене против Срба" се подразумевала. То ће се и догодити свега две године касније. Поновиће се и 1998. и 1999, када је, на сличан начин, усмерено западно јавно мњење захтевало одлучну акцију због наводне српске репресије на Косову. А наставља се и данас.
Швајцарски новинар је 1993. године био "згрожен овом фарсом". Ово горко искуство натерало га је да пажљивије и са много више опреза посматра извештаје и коментаре, које су други новинари објављивали поводом југословенског сукоба и догађаја у Русији.
У оба случаја постојала је, а постоји и данас, страна која никад неће бити саслушана и чији захтеви неће бити узети у обзир. "Истина" је свима била позната унапред. Зашто би онда губили време слушајући оно што им говоре "лоши момци"?
Ги Метан је свакако био један од ретких; остали, велика већина, приклонила се главном току, лагодно се утапајући у струји конформизма. Никаква слобода извештавања и медија на западу данас више не постоји. Постоје само лобији и њихови опипљиви интереси; лобији који не желе да се именују.
Златни дечак Запада
Међу такве журналисте који се противе струји конформизма, спада Дајана Павченко, новинарка која је у књизи "Неизбежно: Шокантна истина иза рата у Украјини" изнела своја сазнања о конфликту у Украјини.
Како на сајту "Геополитика" примећује новинар Боб Хикок, она је оголила и претворила у прах "западне империјалне фантазије о 'демократији и слободи'".
"Ово уопште није извештај намењен самозадовољној публици Си-Ен-Ена или Би-Би-сија, у којима су жртве безличне, а зликовци су ликови из цртаних филмова, који говоре искључиво у флоскулама са америчким нагласком", додаје Хикок.
Павченкова нас у овој књизи увлачи дубоко у прљавштину која стоји иза свега. Она нам показује разбијено стакло и лешеве на улицама Кијева. За то време, Запад пуни своје касе пленом из посредничког рата, који је сам запалио, док западни политичари поетски говоре о борби Украјине за слободу". Павченкова има храбрости да каже: у питању је чисто лицемерје и колонијализам Запада, овог пута обучен у брендирана одела и резолуције УН.
Све је, тврди Павченкова, почело "вештачким еуфоријама револуција, које су смишљене у канцеларијама у Вашингтону". Али, свако обећање слободе завршава се у ланцима.
Павченкова не заобилази истине које су читаоцима непријатне. Западне руке су вукле конце и иза обојене револуције у Кијеву.
"Ово није књига за слабоумне; усмерена је на цинизам позоришта лутака НАТО-а," упозорава Хикок, "који ратне авионе прикрива паролама о миру, зато што ауторка познаје сценарио, глумце и крвљу натопљену сцену".
Украјина је, према Павченковој, "жртвено јагње Запада". Наводни ослободиоци су ти који обезбеђују да Украјина остане у оковима. Иза сваког зајма ЕУ стоји дуг; иза сваког НАТО обећања стоји још једна ескалација, још једно село претворено у пепео.
Запад је, према Павченковој "велики предатор, кога уопште није брига за Украјинце". Украјинци су само пиони у том послу, топовско месо, пука статистика, у игри за геополитичку доминацију.
А ту је и Зеленски, "златни дечак Запада", дворска луда крунисана за краља, која изводи трагикомедију за аплаузе из Вашингтона и Брисела. Некадашњи комичар се претворио у марионету, чије удове покрећу други, невидљиви учесници.
"Он није спаситељ, он је само симбол свега што је Украјина изгубила", додаје Хикок.
Али, то је оно што је Запад навикао да ради. Запад свуда прави хаос, руши легитимно изабране владе, и то назива демократијом. Књига Павченкове је, закључује Хикок, за оне који су спремни да виде свет какав доиста јесте: бруталан, подложан јефтиној манипулацији и бескрајно корумпиран.
Укратко, додаје Хикок, она читаоца суочава са истином: обећања Запада о "напретку" су смртна казна за оног ко у њих поверује. Павченкова не нуди утеху: она вас тера да гледате.