Вучић: САД ће увести директне свеукупне санкције Нафтној индустрији Србије, разговараћу са Путином
Председник Србије Александар Вучић је на седници Владе Србије рекао да ће САД увести свеукупне, директне санкције НИС-у и додао да ће он лично разговарати са председником Русије Владимиром Путином у вези са тим проблемом, после 20. јануара.
"Сједињене Америчке Државе увешће санкције - не некакве генералне, не опште, не само финансијске, већ свеукупне санкције нашој компанији Нафтна индустрија Србије. Дакле, то неће бити санкције против компанија које имају руско власништво, санкције које су финансиране од стране руских банака. То ће бити директне санкције Нафтној индустрији Србије", рекао је Вучић.
Он је додао да нас то доводи у веома тешку позицију.
"Следе нам проблеми и са Рафинеријом, и са Петрохемијом, и са свим другим нашим гигантима, суштинским опстанком економије коју имамо данас, јер не можете набављати резервне делове", рекао је Вучић.
"Тражићу да разговарам са Путином око Светог Саве"
Вучић је нагласио да ће тражити да разговара са председником Русије око Светог Саве, након разговора са новом америчком администрацијом.
"Ја ћу са председником Путином да разговарам, молићу, тражићу разговор од 25, 27. око Светог Саве, дакле после Светог Јована кад будем видео шта су моји разговори са новом америчком администрацијом донели, да ли имамо неку шансу или немамо никакву шансу да променимо ствари пре јануара", рекао је Вучић.
Он је затражио од владе да му спреме све што мисле да је потребно за разговор са Путином, а онда у складу са тим да наставе до 15. фебруара да раде на томе, јер мора да се донесе одлука.
Председник Србије је рекао да је о томе (санкцијама) разговарао са подсекретаром Хосеом Фернадезом и да ће разговарати са амбасадором САД Кристофером Хилом.
"Оно што сам питао и добио прецизан одговор, то је колики ће рок да буде и колико времена имамо. А то је да ће нам дати 30 дана, да ми сагледамо све своје могућности и да покренемо акцију. А за 60 дана морамо цео процес да завршимо", рекао је Вучић.
То значи, како је рекао, да ће они пре 15. јануара изаћи званично са том одлуком.
"Што значи да до 15. марта ми морамо да завршимо све, а до 15. фебруара ми морамо да знамо шта радимо", навео је Вучић.
"Ја сам, наравно, рекао америчком подсекретару да ми не можемо да будемо задовољни, не можемо да будемо срећни због такве одлуке, али таква одлука следи. И немамо места жалопојкама и кукњавама и анализи шта је праведно, шта је неправедно, шта је правично, шта није правично, јасно је да није...", рекао је и додао да ће то бити препуштено аналитичарима и неким другим политичарима који ће да нам објасне како је то све могло другачије.
"А поставља се ту само питање зашто сад, зашто у овом тренутку. Чудни су разлози. Они ће рећи да је то уперено против Руса и због тога што они тиме финансирају део својих ратних напора. Они тиме нису финансирали део својих ратних напора, за то постоје књиге и докази", рекао је Вучић.
Како је рекао, могуће је да им смета што је руска компанија макар у једној години направила висок профит.
"Ове године је то значајно, значајно, многоструко ниже. И у годинама које долазе не може да буде висок. Да ли је то везано и за некакве покушаје с поља да се дестабилизује ситуација у нашој земљи, нисам сигуран и не могу без доказа да било кога за нешто слично оптужујем. Али је свакако то нешто што нашу земљу доводи у тешку позицију", рекао је Вучић.
Он је замолио премијера Вучевића да формира два тима који ће се бавити гасним аранжманом, односно НИС-ом.
"Ја ћу помоћи у разговору са Путином, пошто он неће, вероватно, ни прихватити да разговара са било ким другим. Један је око преговора за гасни аранжман, који морамо да постигнемо да бисмо имали гаса, а други је тим који се тиче НИС-а, морамо одмах да сагледамо све могућности", рекао је Вучић.
Непријатељско преузимање последња опција
Вучић је истакао да је последња опција за решавање проблема америчких санкција НИС-у непријатељско преузимање од Русије иако је, како је додао, свестан да је више од пола владе за то.
"Последња опција, апсолутна опција, а више од пола владе јесте за то, али последња опција да нам буде непријатељско преузимање и то када више знамо да не можемо да преживимо", казао је Вучић на седници Владе Србије.
Навео је да и он дели забринутост и додао да је свестан да би повлачење свих резерви направило хаос на тржишту. Указао је да се то не сме дозволити ни једног дана.
"Али, пре тога постоје могућности и молим вас да направите тимове који ће се тиме бавити", рекао је Вучић обраћајући се премијеру Милошу Вучевићу.
Наводећи да је чуо министарку Дубравку Ђедовић Хандановић да санкције НИС-у види као прилику, Вучић је нагласио да он то види као велику муку и огроман проблем за нас посебно у оваквим геополитичким условима.
"Немојте да сметнете са ума, ми ако будемо ишли и на то да платимо Русима, то ће им директно завршити на ратишту, колико год да платимо, 56 одсто које они директно контролишу - то ће бити на ратишту. Не разумем санкције, а ми морамо да платимо. Без плаћања не могу то да поднесем, јер ми нисмо отимачи, нећемо да отимамо као што раде на Западу па ће једног дана да стоје у реду да враћају и извињавају се", казао је Вучић.
Додао је да нико од министара не треба да прихвата логику 1945, као и да је он против тога, као што је против пленума и револуционарних судова.
"Не треба да отимамо Русима имовину, треба да седнемо и у доброј вери да разговарамо са Русима", навео је Вучић и додао да постоји три, до пет одсто шансе да се нешто промени у разговорима са Американцима.
Додао је да ако не успе да се промени у тим разговорима, мораће са Русима да се разговара и да се види шта и како.
"Имамо и даље око 430 милиона кубних метара гаса у резерви"
Што се гаса тиче, Вучић је рекао да су и Русија и Азербејџан били поуздани партнери за нас, и да то јесу и данас.
Он је навео да дневно трошимо 13,5 до 14,5 милиона кубних метара гаса, што је велика потрошња.
"Имамо и даље око 430 милиона кубних метара гаса у резерви што у нашем складиштима, у мађарским складиштима, али нашег гаса и у Банатском двору, а ово је важно, за људе који не знају, и за струју и за Рафинерију и за Петрохемију и за све је важно јер ми бисмо без тога, без Панчева, имајући у виду испадања, имали огромне проблеме", рекао је предсендик.
Додао је да бисмо више куповали струју у односу на то колико је данас купујемо, зато што ТЕ-ТО Панчево, које држе Руси због гаса који добијамо сигурно нас и поуздано снабдева електричном енергијом.
"Ми ћемо тек после Божића да укључимо и друге термоелектране и топлане", рекао је Вучић.
О кредитима за младе
Председник Вучић је замолио Владу Србије да у првом пакету предлога закона за Скупштину Србије, поред избора нових министара - трговине и грађевинарства и НИС-а, буде и закон о кредитима за младе.
"Молим вас да у овом првом пакету који иде у Народну скупштину уз избор министара и уз то што ћемо морати око НИС-а да реагујемо, да иде закон о кредитима за младе. Не постоји закон о кредитима за младе. Чуо сам да је прихватила и Јоргованка Табаковић и Банка Интеза, ако се не варам. Дакле имамо сада већ највећу банку у Србији, Банку Интезу, имамо Поштанску штедионицу, као нашу највећу банку, тако да имамо то урађено и да кренемо у ту акцију", поручио је Вучић.
Он је нагласио да да грађани треба да виде да то није била прича, како је рекао, за новогодишње жеље већ да то треба да нам буде стратешка мера која треба додатно да нам поправи економски крвну слику.
"Али да нам то да више простора за младе, да нам чак помогне и у демографским бројевима, у много чему. Да нам се што пре млади осамостале и да то буде једна велика, велика акција. Али бих волео само да видим пре него што идете у скупштину, само да видим можемо ли да избегнемо превелике гаранције које морају да се дају. Дакле, да поједноставимо процес за младе људе што је могуће више", поручио је Вучић.
Дан жалости због масовног убиства на Цетињу
"Договорили смо јуче, данас донесите одлуку за Дан жалости у Србији. Размере трагедије су велике, имајући у виду да је Црна Гора десетоструко мања од Србије. Наше је да кажемо да смо уз њих и у болу, тузи, и ако било шта можемо да помогнемо, да то учинимо", рекао је Вучић.
Вучић је истакао да је то што се догодило у Црној Гори за нас још једна поука, шта морамо да радимо брже и снажније.
"И зато бих замолио да преко Министарства унутрашњих послова и Безбедносно-информативне агенције даље извршите проверу свих безбедносно интересантних лица и утичете на убрзано одузимање нелегалног оружја, додатне провере легалног наоружања и да ми спустимо ризике таквих инцидената на минимум", рекао је Вучић.
Он је истакао да ће се такви догађаји нажалост увек догађати и догађају се у свакој земљи на свету и то у оним најразвијенијим најчешће.
"Али наше је да, као што смо радили после масовних убистава у нашој земљи у мају 2023. године дакле да те акције не буду кампањске и једнократне, већ да се стално обнављају, јер сад узимањем оних више од 100.000 комада оружја и муниције од 700.000 до 800.000 комада, дакле, ко зна колико смо живота спасили, то се и не мери, али је важно да та акција буде стална", рекао је Вучић.
О Косову и Метохији
Вучић је рекао да ће Србија имати све веће притиске око КиМ, јер Аљбин Кути не жели учешће Српске листе на изборима зато што му је она највећи непријатељ.
"Курти не жели учешће Српске листе, до физичког избацивања, она му је реметилачки фактор, највећи му је непријатељ Српска листа. Све друге или многе друге из српске заједнице, нашег народа покушава да контролише, али овде нема никакву контролу и зато им је Српска листа највећи непријатељ", рекао је Вучић.
Он је замолио директора Канцеларије за КиМ Петра Петковића, да преузме мере и да покуша да упозна светску јавност са ситуацијом, као и да то буде једна од кључних агенди Министарства спољих послова.
Додао је да је важно да се бавимо питањем КиМ много више него што је био случај у претходним месецима.
Седница Владе је почела минутом ћутања за страдале у масовном убиству на Цетињу.
Вучић присуствује седници на позив премијера Милоша Вучевића који и председава седницом.