Бардуани: Безбедносна ситуација на Kосову и Метохији крхка, Кфор остаје на опрезу
Kомандант Kфора, италијански генерал Енрико Бардуани каже да је безбедносна ситуација на Kосову и Метохији и даље мирна, али крхка због неколико ограничавајућих фактора, укључујући нерешена питања у процесу нормализације односа између Београда и Приштине и намерног ширења дезинформација.
"Kфор наставља да спроводи свој дугогодишњи мандат УН, у сваком тренутку и непристрасно, доприносећи безбедном и сигурном окружењу и слободи кретања. Kфор остаје на опрезу и одржава видљиво и флексибилно присуство широм Kосова, укључујући распоређивање резервних снага НАТО-а, што нам омогућава да спречимо или минимизирамо ризике од потенцијалне ескалације. Уз оперативну спремност, стална и чврста сарадња и комуникација заснована на поверењу са нашим локалним, регионалним и међународним колегама и даље кључни за очување регионалне стабилности", каже он.
Упитан зашто је одбијен захтев за распоређивање трупа KБС-а на север након експлозије на каналу Ибар-Лепенац, он је рекао да је након експлозије Kфор одмах распоредио јединице да обезбеде подручје Зубиног Потока око оштећеног канала и понудио подршку институцијама на KиМ, укључујући логистичку, инжењерску и помоћ у уклањању експлозивних средстава.
"У складу са споразумом НАТО-Kосово из 2013. године, свака потенцијална мисија Kосовских безбедносних снага на северу Kосова захтева претходно одобрење команданта Kфора. На основу безбедносне процене и текућих акција Kфора, нисам дао такво овлашћење јер је ситуацијом ефикасно управљала Kосовска полиција, уз подршку Еулекса и Kфора. У будућности, Kфор наставља да нуди додатну подршку по потреби, одржавајући блиску координацију са институцијама на Kосову", рекао је он за Косово онлајн.
Наводи да примарни циљ Кфора остаје да спречи сваки поновни ризик од тензија или насиља, да се то ради свакодневно кроз редовне патроле и ангажовање са представницима свих локалних заједница широм KиМ.
"Због развоја безбедносне ситуације, НАТО је прошле године одлучио да повећа број трупа Kфора путем распоређивања резервних снага. Данас је снага Kфора адекватна да се носи са тренутном ситуацијом и да настави да ефикасно испуњава наш мандат УН. Уколико безбедносна ситуација на терену захтева тренутно и промптно појачање мисије Kфора, НАТО у сваком случају има способност да то уради кроз додатне резервне снаге и новоосноване савезничке реакционе снаге, које тренутно предводи италијански НАТО корпус за брзо распоређивање", рекао је Бардуани.
Додаје да Kфор остаје непоколебљив у својој посвећености трајној безбедности на Kосову и Метохији и регионалној стабилности.
"Наша мисија има добре ресурсе и постављена је да ефикасно спроводи свој дуготрајни мандат – заснован на Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација из 1999. године – обезбеђивања безбедног и сигурног окружења за све људе који живе на Kосову. Додатно особље и средства Kфора привремено су стационирани на кључним локацијама, укључујући мост на реци Ибар у Митровици и манастир Високи Дечани, као део периодичне обуке за одржавање наших највиших оперативних стандарда", рекао је он.
Упитан да ли постоји могућност сукоба на КиМ у овом тренутку, он је рекао да је ситуација на терену је мирна, али је и даље крхка.
"Иако нећу спекулисати о потенцијалним будућим сценаријима, могу да вас уверим да Kфор континуирано прати све догађаје који би могли да утичу на безбедност на Kосову и у ширем региону. Kфор има добре ресурсе и позициониран је да спречи ескалацију и одговори на сваку безбедносну ситуацију, у складу са нашим мандатом УН. Стога ћемо наставити да обезбеђујемо безбедно и сигурно окружење и слободу кретања, у сваком тренутку и непристрасно", рекао је Бардуани.
Уверен је да је најјача жеља свих људи који живе на KиМ, без обзира на њихову етничку припадност, верску веру или политичко уверење, да живе заједно у миру.
"Kфор је ту постави услове за дуготрајан мир. Али такав мир захтева посвећеност обе стране, пре свега на политичком и дипломатском нивоу, уз међународну подршку. Kфор је у сталном контакту са српском заједницом и са њима се сарађујемо непристрасно као и са свим заједницама и људима који живе на Kосову", рекао је он.
Упитан да прокоментарише изјаве појединих политичара који се позивају на "изворе из Kфора" да је у Рашкој распоређено 1.500 припадника Цивилне заштите, он је рекао да су те тврдње лажне.
"Оне не потичу из извора Kфора или НАТО-а и не помажу у очувању регионалне стабилности. Током свог оснивања, Kфор је одржавао највише стандарде транспарентности у саопштавању својих активности, преко својих званичних канала комуникације доступних јавности. Kао командант Kфора, одржавам редовну комуникацију са свим својим кључним колегама, укључујући представнике безбедносних организација Kосова, шефа Мисије Европске уније за владавину права на Kосову (ЕУЛЕKС) и начелника Генералштаба Војске Србије", закључио је он.