Србија и Балкан

Влада формирала тимове за дугорочни гасни аранжман са Русијом и питање НИС-а

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић каже да ће влада настојати да се ефекти најављених америчких санкција НИС-у не прелију негативно на привреду
Влада формирала тимове за дугорочни гасни аранжман са Русијом и питање НИС-а© JADRANKA ILIĆ (STF)

Влада Србије формирала је на данашњој седници тимове за преговоре са Русијом о дугорочном уговору за снадбевање гасом и за преговоре о НИС-у, изјавила је министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Такође формирано је и Kоординационо тело које ће координисати рад та два тима, на челу са премијером Милошем Вучевићем, рекла је Ђедовић Хандановић.

Она је додала да ће и министри бити део тимова и да ће влада настојати да се ефекти најављених америчких санкција Нафтној индустрији Србије не прелију негативно на домаћу привреду.

"Настојаћемо и да обезбедимо по најбољим условима нови дугорочни уговор о снабдевању гаса са Русима", рекла је министарка.

Она је истакла да вести у вези санкција НИС-у, нису добре али да ће се у наредним данима и недељама радити на очувању енергетске стабилности и сигурности.

"Најбитније је да разговарамо и са једном и са другом страном, али пре свега са Руском Федерацијом која је наш партнер у енергетском сектору. Ми се снабдевамо гасом, пре свега захваљујући Русији и добрим односима са Русијом. Ми то морамо да очувамо и то је апсолутни приоритет", нагласила је министарка.

Додала је да Србију у 2025. години чека обнављање дугорочног гасног аранжмана са Русијом, да смо ове зиме обезбедили и додатне количине гаса, пре свега из Руске Федерације и неке додатне мање из Азербејџана.

Оценила је да су пред Србијом тешке недеље, али да ће захваљујући мудрој спољној политици на челу са председником Србије, бити нађена добра решења и да ће се адекватно заштитити енергетска безбедност и сигурност, и интереси грађана Србије.

"Политика Србије је и до сада била да пре свега заштити своје грађане, зато, санкције Руској Федерацији нисмо ни увели и ту је Србија остала принципијелна. Мислим да је Европа себе ставила у тешку ситуацију када су енергенти у питању и то од када је почео сукоб у Украјини, а ми морамо бити на свеобухватном опрезу када је енергетика у питању", навела је она.

Додала је да су резерве и нафте и гаса значајно подигнуте претходних година као и резерве угља које су битне за производњу струје.

"Мислим да ћемо мудром политиком и добрим односима са партнерима и са Истока и са Запада успети да очувамо позицију Србије", рекла је Ђедовић Хандановић.

Навела је да је НИС и до сада имао одређених потешкоћа и када је набавка резервних делова у питању, пре свега са Запада из земаља Европске уније, али и САД, као и финансирању пројеката првенствено од западних банака.

Влада Србије одржала је данас седницу, на којој се расправљало о темама о којима је председник Србије Александар Вучић говорио на седници владе у суботу, укључујући и енергетику и решавање проблема Нафтне индустрије Србије (НИС), којој ће САД увести санкције.

image