Србија и Балкан

Врата Звечанске отворена током целе године: За празнике у прихватилишту 60 деце

Дете у прихватилишту максимално може боравити шест месеци. Циљ је да ту деца остану што краће. У сарадњи са Центром за социјални рад утврђују се заштитни механизам који су најадекватнији за свако дете
Врата Звечанске отворена током целе године: За празнике у прихватилишту 60 деце© JOVANA KULAŠEVIĆ (STF)

Врата прихватилишта у оквиру Центра за заштиту одојчади, деце и омладине "Звечанска" отворена су за децу током целе године, а у том прихватилишту новогодишње и божићне празнике прославља 60 малишана.

Максимални капацитети целе установе су 62 места. Са 60 малишана на смештају, установа је близу попуњеног капацитета.

"У објекту у коме су смештене бебе до три године, капацитет је 30 места, а толико тренутно и има корисника", каже Зоран Милачић, директор Центра за заштиту одојчади, деце и омладине.

Он је истакао да се за малишане организују новогодишње и божићне манифестације на свакодневном нивоу у сарадњи са различитим организацијама и компанијама, и додао да грађани Србије активно учествују у донацијама, како би деци у прихватилишту улепшали празнике.

"За Нову годину, божићне празнике и српску Нову годину, ми организујемо низ акција за најмлађе који се налазе у нашим прихватилиштима. Организујемо манифестације у сарадњи са различитим организацијама и са компанијама које желе да подрже Звечанску", навео је Милачић.

Говорећи о волонтерском раду у прихватилиштима, он је истакао да сви волонтери "Звечанске" морају да прођу посебне обуке, како би били довољно компетентни за рад са децом, као и да би на најбољи начин разумели њихове потребе и специфичности.

"Што се тиче волонтерског рада, ми смо препознатљиви управо по томе, а наши волонтери су врло драгоцени. Ми имамо различите врсте волонтера и сваки волонтер у нашој установи мора проћи посебну обуку, која подразумева да стекну знања која су неопходна за рад са децом из прихватилишта - о томе шта су потребе деце без родитељског старања и које су њихове навике", навео је Милачић.

Иначе, обуке за волонтере се организују током целе године у складу са тим колика је заинтересованост за волонтирање. Такође, можете видети на сајту наше установе услове за пријаве за волонтере, као и на који начин можете постати један од њих.

Дете у прихватилишту максимално може боравити шест месеци, а Милачић је подсетио да је циљ да деца у истом остану што краће, као и да у сарадњи са Центром за социјални рад утврђују заштитни механизам који је најадекватнији за ситуацију сваког детета.

Он је додао да се родитељи који се определе за то да дете оставе у прихватилишту најчешће налазе у критичним и угроженим животним ситуацијама, као и да се у прихватилиштима често налазе деца која су била злостављана од стране својих старатеља.

У оквиру "Звечанске" постоји и Радна јединица прихватилишта за ургентну заштиту деце од злостављања и занемаривања, намењена за децу од седам до 18 година, коју је потребно хитно издвојити из угрожавајуће средине, а прихватилиште им пружа привремени смештај, помоћ и подршку са различитим трауматским искуствима злостављања и занемаривања.

"Прихватилиште - сама реч каже да је то хитан и ургентан смештај када се нешто акутно деси у породици. Читава је лепеза разлога зашто дете може ући у прихватилиште", закључио је Милачић.

image