Бјеговић о детаљима обавезног служења војног рока: Прва класа регрута у септембру

Специјални саветник за националну безбедност председника Владе Србије Мирослав Бјеговић је рекао да ће основну пешадијску обуку годишње проћи четири класе, односно око 10.000 регрута

Специјални саветник за националну безбедност председника Владе Србије Мирослав Бјеговић изјавио је данас да је планирано да прва генерација регрута на редовном служењу обавезног војног рока буде у касарнама у септембру ове године. Он је истакао да је одлука о враћању одслужења војног рока била неопходна и да Србија као војно неутрална земља мора да се ослања на своје ресурсе и снаге.

Бјеговић је за Танјуг рекао да ће основну пешадијску обуку годишње проћи четири класе, односно око 10.000 регрута, и додао да су припреме за увођење обавезног војног рока од 75 дана почеле 14. септембра прошле године када је председник Александар Вучић потписао сагласност за обављање редовног војног рока.

Навео је да ће бити формирана здравствена војна комисија која ће оцењивати способност сваког регрута и за коју је Војноевиденциону специјаност (ВЕС) способан, а регрути ће по месту пребивалишта бити упућивани на лекарске прегледе у војне објекте и војне амбуланте.

"Оно што ће утицати на сам ВЕС, јесте коју је средњу школу или факултет завршио регрут, тако да ће се у одређеном смислу уважавати и жеља сваког појединца, у ком делу би желео да се оспособи", рекао је Бјеговић.

Објаснио је да ће бити уведене мартовска, јунска, септембарска и децембарска класа и да би свака требало да има око 2.500 регрута, старости од 18 до 30 година, као и да ће комплетна обука трајати 60 дана, док ће 15 дана регрути бити на полигонима где ће практично изводити оно што су научили у теорији.

Бјеговић је рекао да основна пешадијска обука подразумева руковање са наоружањем, ископавање заклона и склоништа, основне стројеве радње за шта је, како каже, довољно 60 дана.

Говорећи о старосној граници за обавезно служење војног рока, Бјеговић је рекао да још нема децидне одлуке о томе када се позивају регрути, али да би било логично да се међу првима позивају они који имају 28 или 29 година да, како каже, не би премашили године старости.

Навео је да ће после 75 дана обуке сви који су служили војни рок бити преведени у резервни састав и да ће сваке године бити позивани на војну вежбу у трајању од 15 дана у наредних пет година.

Бјеговић је казао да се из резервног састава по потреби појединци могу превести у професионалце што је, према његовим речима, један од главних разлога враћања обавезног служења војног рока.

"Као војно неутрална земља морамо се ослањати само на своје ресурсе и снаге. Ову одлуку је требало можда и раније донети јер је неопходна за заштиту наше територије и наших интереса, а на основу процене комплетне ситуације и сагледавајући стање на ширем глобалном нивоу", рекао је Бјеговић.

Навео је да тренутно постоје четири центра за обуку, али да је потребно утростручити њихов број и додао да је у плану њихово оснивање у одређеним гарнизонима.

Како је рекао, предвиђена је и новчана надокнада за време одслужења војног рока која ће износити 75.000 динара, као и да је планирано плаћање путних трошкова за регруте.

Запосленима ће за време одслужења војног рока бити замрзнут радни однос што ће бити законска обавеза послодавца.

Они који не желе да служе под оружјем имаће другу врсту обуке, првенствено при Министарству одбране, а за њих ће, како каже, војни рок вероватно бити дужи.

"Наравно да ће и они бити оспособљени за одређене улоге у том војничком делу, али неће служити под оружјем", казао је Бјеговић.