Ковић и Танасић у "Дану увече": У току је рат против православља
О томе где је на Западу нестао Бог, процесу дехристијанизације, духовној кризи хришћанства у Европи, последици процеса који је ишао упоредо са процесом секуларизације друштва, а између осталог, и о томе што су европске елите оспоравале улогу хришћанске цркве вековима, али да је 20. век на Западу обележен као најдубља криза хришћанства, рушењу православних објеката на КиМ, у емисији "Дан увече" на телевизији РТ Балкан говорили су историчар Милош Ковић и филозоф Никола Танасић.
Један од закључака је и да се рат против православља води на тлу Украјине.
Говорећи о томе да ли Запад остаје без религије и без Христа, филозоф Никола Танасић је рекао да медији имају ту склоности да касне за токовима историје и додао да они сада тематизују ствар која се вероватно на свом врхунцу догодила у 19. веку.
"Мислим да је добар део 20. века био једна врста инерције, инерционог кретања у односу на турбулентне идеолошке ломове који су се догодили крајем 18. века и добрим делом током 19. века", истакао је Танасић. Он је оценио да се у Европи сада догађа реакција на све то, примећујемо трендове окретања вери поновног откривања светих књига, ремитологизације, ререлигизације јавног простора и да је питање да ли Европа има снаге за тако нешто.
Упитан о томе чему је служило прошлогодишње отварање Олимпијаде у Француској, око 900 милиона људи пратило је пренос Олимпијаде, правдању Француза, историчар Милош Ковић рекао је да би се изненадио да се тако нешто није догодило.
Наше културе, казао је, почивају на три стуба, а то су античко наслеђе, хришћанство и цела секуларна култура, која укључује националне државе, националну идеју, а Европа одсеца корење које ју је држало. Ковић наводи да су кључни верски ратови, људима који су размишљали о свету у коме живе, смучиле су се верске поделе.
Ковић наводи да "воук" јесте идеологија и претендује да постане религија.
На питање да ли се сада налазимо у постхришћанском или антихришћанском тренутку, Ковић истиче да ми и западњаци идемо у различитим смеровима.
"Ако смо ми Европа, а јесмо, имамо ренесансу православне побожности", каже Ковић и додаје да су у дијаспори српске православне цркве препуне.
Ковић каже да има много људи на Западу много људи који улазе у отворене бракове, а да љубав која подразумева жртву, не треба да постоји и да се ради о култу материјализма.
Танасић оцењује да то што они сада раде, понижавање кроз које пропуштају цркву, јесте смешно у односу на оно што су радили француски револуционари, бољшевици, нацисти.
Говорећи о француском односу према религији, Танасић је истакао да смо се више бавили тим трагикомичним отварањем Олимпијаде и додао да га је много више погодило достојанствено и фино отварање Нотр Дама у тренутку док банда терориста, наоружана од стране истог поретка, маршира кроз хришћанске градове у Сирији, кроз оригиналне православне заједнице.
На тему отварања обновљене катедрале Нотр Дам, Ковић напомиње да је председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи на овој свечености седела у првом реду, представници оних који сатиру хришћанске богомоље на КиМ.
Ковић оцењује да је последњи суноврат хришћанства почео на КиМ и у БиХ и додаје да је европско одсецање корења почело овде.
Ковић напомиње да "воук" идеологију прати кампања застрашивања и да теме пола не смеју да дирају.
Танасић је оценио да што има више сексуалности, а мање секса, и да је циљ демографско осакаћивање.
Оцењује да није спорно да се много лакше контролише становништво са таквом идеологијом.
Највећи проблем у целој причи је што нам намећу теме, нама, који живимо у делу света који није застранио у то.
Ковић помиње да код нас има елита које нападају СПЦ и додаје да не би потценио утицај Била Гејтса и сличних на нас. Навео је да се сада води рат против православља.
Говорећи о томе да ли се свет налази у опасности од великог злочина због дехристијанизације, Танасић истиче да ако постоји план за агресивну промоцију "воука" да план није да сви постанемо "воук" , него је план да се формира огорчена и фрустрирана конзервативна елита, односно фашизам.
Како он каже, ова линија фронта, Балкан, источна Европа, ми смо авангарда свих великих историјских процеса.
Танасић наводи да је сукоб у Украјини грађански рат у коме је руско биће повезано на два дела и зараћено само са собом.