Веће за националну безбедност Црне Горе донело је одлуку поводом трагедије на Цетињу да Влада у наредних 60 дана припреми нацрт измена Закона о оружју, као и да крене кампања "Поштуј живот - врати оружје" с циљем добровољне предаје оружја.
Ако је судити по ранијим, али и даље врло актуелним извештајима, Црна Гора је у врху у Европи по броју комада ватреног оружја у поседу цивилног становништва, пише РТЦГ.
"Истраживање о малокалибарском оружју у Женеви показује да је током 2017. године Црна Гора са 39,1 комадом оружја на 100 становника, уз Србију, заузела прво место у Европи, а треће у свету, по броју комада ватреног оружја у поседу цивилног становништва", наводи се тексту.
Србија је после масакра у Основној школи "Владислав Рибникар" и Дубони и Орашју спровела акцију предаје оружја, те се сада највероватније не налази при врху листе земаља са великим бројем оружја.
Према проценама УН и Еуропола, као и регионалних експерата, у нашем региону постоји три милиона комада нелегалног оружја.
"То је у просеку 30 комада на 100 становника. Босна и Херцеговина заузима пето место у Европи и девето у свету (31,2 комада на 100 становника), Северна Македонија је седма у Европи и 13. у свету са 29,8 на 100 становника. Скоро све врсте малокалибарског оружја и војног наоружања могу се набавити на Западном Балкану и Хрватској, па чак и противтенковско оружје, експлозиви, минобацачи, ручни ракетни бацачи и лаки противавионски топови", пише РТЦГ.
Цетињанин Ацо Мартиновић (45) убио је 12 особа, а ранио четири.