Убиство с предумишљајем: Зашто Еди Рама укида ТикТок?
Еди Рама је починио убиство са предумишљајем. Ово није лажна вест нити неслана шала, већ само једна реакција на одлуку владе Албаније да блокира друштвену мрежу ТикТок, која је у власништву кинеске компаније "Бајтденс", на годину дана.
Премијер Албаније Еди Рама још крајем прошле године најавио је забрану ове платформе, а повод је било убиство ножем четрнаестогодишњег дечака у тучи у којој је други дечак повређен, а која је наводно започела сукобом на овој друштвеној мрежи. Он је тада одржао више од хиљаду састанка са албанским наставницима, психолозима и родитељима у Тирани и поручио да је ТикТок "насилник у комшилуку". А Рама је одлучио да том насилнику стане на пут и да стави рампу на ТикТок.
Друштвена платформа тада је затражила од албанске владе да хитно разјасни случај тинејџера који је избоден ножем, јер, како су навели, нису пронашли доказе да су жртва или починилац имали налоге на платформи.
Одговорио је и Рама. Поручио је друштвеној платформи да не траже објашњење од Албаније, јер у Албанији доносе одлуке Албанци, а не алгоритам ТикТока.
Албански премијер је иначе и сам користи ову платформу на којој има два милиона лајкова и више од 138.000 пратилаца.
А сама најава да ће платформа бити блокирана на годину дана изазвала је оштре полемике у албанској јавности, а одлука о забрани, само их је још више распламсала.
Стари политички вук, бивши албански премијер и актуелни председник Демократске партије Саљи Бериша, коментаришући одлуку о забрани, објаснио је да је реч о цензури, јер се ова платформа користи и у сврхе политиче кампање.
Парламентарни избори у Албанији, подсећања ради, заказани су за 11. мај.
Из левичарске странке Башк, на српском језику Заједно, оценили су да многа мала предузећа и трговци продају своје производе путем ове платформе, поручивши да се анализирају могуће економске последице ове одлуке.
Не изостају ни подсећања на то да се Рама суочава са протестима опозиције у земљи и да је та одлука ништа друго него гушење слободе говора. Одлука, нема сумње, његовим политичким противницима и неистомишљеницима служи као муниција.
Пале су и неке теже речи и то још крајем године када је албански премијер најавио да ће друштвена платформа бити блокирана: председница Комисије за медије Ина Жупа казала је да Рама само искористио убиство дечака како би "убио" ТикТок.
Ово није први "ударац" из албанских редова на платформу ТикТок. И влада тзв. Косова је на седници одржаној у јуну прошле године усвојила је предлог одлуке за забрану рада услуга друштвене мреже ТикТок у свим институцијама.
Међутим, с обзиром на то да је реч о влади лажне државе, очекивано, нико се није нарочито потресао због тога што је усвојила ову одлуку.
Треба имати у виду и да су владе у Америци, Енглеској, Канади, на Новом Зеланду и широм Европе забраниле су коришћење Тик-тока на службеним телефонима.
ТикТок је сада ближи забрани у Сједињеним Америчким Државама пошто је почетком децембра одбачена жалба компаније на закон којим се од популарне апликације тражи да се одвоји од своје матичне кинеске компаније до 19. јануара.
Потенцијална забрана би могла да наруши америчко-кинеске односе док се новоизабрани председник Доналд Трамп спрема да ступи на дужност 20. јануара. ТикТок је најавио да ће се жалити Врховном суду, који може или да прихвати да разматра случај, или пак одлучи да остави на снази пресуду окружног суда у Вашингтону.
Небојша Малић аутор "Гласа из Америке" који се, осим на Јутјубу, преноси и на ТикТоку сматра да овај потез Рами може да се исплати на изборима. "Не мислим да је ово пука имитација америчке реакције на ТикТок. Рама вероватно игра на карту да је албанским бирачима преча безбедност деце, него слобода говора. Сасвим је могуће да ће то на изборима и да му се исплати", истиче Малић за РТ Балкан.
Да ли је одлука пала у прави или погрешан час, најбоље ће показати изборни резултат.