Бајден проширио санкције против оних који "дестабилизују" Западни Балкан
Председник САД Џозеф Бајден потписао је измене и допуне извршне уредбе којим се проширују санкције против појединаца и група укључених у дестабилишуће активности у земљама Западног Балкана.
Како се наводи на званичном сајту Беле куће, Бајден се на овај корак одлучио "имајући у виду догађаје на Западном Балкану, укључујући сталне покушаје појединаца да оспоре "суверенитет и територијални интегритет држава Западног Балкана", да поткопавају послератне споразуме и институције".
Уредбом из 2021. је блокирање имовине и суспензија уласка у САД, важило за особе које су одговорне за политике које угрожавају мир, безбедност, стабилност и територијални интегритет области или државе на Западном Балкану подривање демократских процеса или институција, кршење људских права или корупцију.
Такође је наведено да се санкције примењују за особе које су покушале да учествују у кршењу, ометању или угрожавању спровођења регионалних безбедносних, мировних споразума или споразума о узајамном признавањима на Западном Балкану.
То укључујује "Преспански споразум из 2018. године; Охридски оквирни споразум из 2001. године; Резолуцију 1244 Савета безбедности УН; Дејтонски споразум; или закључке Већа за имплементацију мира одржане у Лондону у децембру 1995. године, укључујући одлуке или закључке Високог представника, Већа за имплементацију мира или његовог Управног одбора; или Међународни кривични суд за бившу Југославију, односно Међународни резидуални механизам за кривичне судове".
Новом уредбом санкције важе за онога за кога Министарство финансија САД у консултацији са Стејт департментом, установи да је лидер, службеник или члан ентитета, укључујући владиног ентитета, који је "учествовао или покушао да учествује у неким од активности које су дефинисане претходном уредбом или чија су имовина и интереси у имовини блокирани сходно тој уредби".
Такође, мере важе за особе које су материјално помагале, спонзорисале или пружале финансијску, материјалну или технолошку подршку, или робу или услуге за подршку, било којој особи чија су имовина и интереси у имовини блокирани у складу с том уредбом. Као и за оне за кога се утврди да поседују или контролишу, директно или индиректно, било коју особу чија су имовина и интереси у имовини блокирани у складу с уредбом.
Мере сада важе и за супружнике или одраслу децу особа чија су имовина и интереси у имовини блокирани у складу с уредбом.
Бајден је и у јуну 2023. године продужио Националну извршну уредбу о ванредним ситуацијама на Западном Балкану, у складу са Међународним актом о економским овлашћењима у ванредним ситуацијама, како би се позабавио необичним и изузетним претњама по националну безбедност и спољну политику САД.
Ова извршна уредба је првобитно потписана 26. јуна 2001. и односи се на претњу по безбедност САД, изазвану радњама оних који делују на ометању спровођења Резолуције 1244 Савета безбедности УН од 10. јуна 1999. на КиМ.