Српски твитераши и данско Косово: Ко да ми отме из моје душе острво
Када је Данска пожурила да међу првима призна независност Косова није ни сањала да ће дух територијалних аспирација заиграти и пред њеним вратима. Али, 17 година касније, судбине Србије и Данске испреплетане су питањима територијалног идентитета - оно што је нама Косово, Данској је сада Гренланд или би, макар, требало да буде. И у овој сепаратистичкој драми улогу главног негативца који отима једну аутономну покрајину играју Сједињене Америчке Државе. Оно што је нама 1999. био Бил Клинтон, а 2008. Џорџ Буш, Данцима је данас Доналд Трамп.
Да би поново могао да оживи идеју из свог првог мандата о куповини Гренланда, медији су упозоравали шест месеци пре него што је Трамп и победио на изборима. А чим је победио, на друштвеној мрежи Трут сошл написао је да је "власништво и контрола над Гренландом апсолутна нужност" и да жели да, зарад националне безбедности, пазари највеће острво на свету. Како би, ваљда, лакше обавио ту трансакцију, најавио је да ће за амбасадора у Данској да именује Кена Хаурија, суоснивача "Пеј пала", међународне платформе за плаћање. Док се политички аналитичари и медији широм света одједном згражавају над империјалистичким побудама САД, долазећи председник не одустаје од своје идеје.
"Гренланд је невероватно место и људи ће имати огромне користи ако, и када, постане део наше државе", написао је и најавио да ће његов син Доналд Трамп Млађи отпутовати на Гренланд.
Док је наследник Трампове империје тврдио да је у главни град Нуук дошао туристички, његова посета виђена је као провокација. Премијерка Данске Мете Фредериксен изјавила је да Гренланд припада Гренланђанима и да није предмет трговине, а краљ Фредерик X брже боље је редизајнирао дански краљевски грб дајући, макар симболички, већи значај Гренланду и Фарским острвима. Потез круне јавност чита као потврду неприкосновеног права над овом територијом.
Све ово долази у тренутку када покрет за независност Гренланда добија на снази, а премијер АП Гренланд Муте Егеде позива на прекид институционалних веза са Данском и обликовање сопствене будућности.
Трампов територијални експанзионизам изазвао је буру реакција и у Србији, посебно на друштвеним мрежама. Нека невероватна историјска игранка послужила је домаћој твитер заједници да на горком косовском искуству напишу гренланђанску трагикомедију.
Око 99% ових “недавача” никад и није било на Гренланду 😤
— Огњен Лопушина (@ognjenlopusina) January 8, 2025
"А чекај, шта, Данци мисле да сви тек тако хоће да се отцепљују од њих и да им комадају територије? Они ништа нису криви, јел? Митомани", гласи један од твитова који алудира на најчешћа објашњења која нам стижу са Запада - да су Срби криви и да Косово заслужује независност због "прогона косовских Албанаца током Милошевићеве ере".
Сада српски твитераши из прве руке објашњавају Данцима како се постаје "фактор нестабилности у региону", убеђују их да им је Гренланд само камен о врату и да не треба вечито бити заробљен у средњем веку.
"Занимају нас Данци, а не митови! Не може Данска довека бити талац заблуда Меморандума ДАНУ и погубне политике Слобрика Милошиксина", поручују и додају "народ, а не глечери".
Ко су, према анализи српског Твитера, они који бране Гренланд од Трампа? По карактеру исти као они који ни Куртију не дају Косово. Нит су тамо били, нит шта у кући имају гренланђанско, већ само воле да не дају Гренланд и то из удобног копенхагеншког кафића. И они који су све што су имали од имовине на Гренланду распродали, па дошли у "Копенхаген да нам отимају посао и гласају за Вучића".
"Око 99 одсто 'недавача' никада и није било на Гренланду", сматра твитераш Огњен Лопушина, иначе познати дизајнер и писац.
Забринути за судбину данског народа на острву, попут твитераша Стефана Урошевића, апелују да се хитно напише француско-немачки план за Гренланд, док поједини показују знаке нервозе и питају када ће се прогласити Заједница данских општина. Упозоравају и да је на Гренланду лако одржавати замрзнути конфликт, нуде контакт певача Баје Малог Книнџе и Данице Црногорчевић. Ако треба, предлажу, позајмићемо им и "Жене у црном", па и Иницијативу младих за људска права.
Како су Данци довде дошли? Лепо. Баш као што Срби ономад нису разумели пад Берлинског зида и куда иде тај врли, нови свет, ни Данци сада нису разумели пад Авдејевке. Да јесу, не би Гренланд сада био срце Данске и најскупља данска реч. А и у новембру 2024. су били на погрешној страни историје - чак 85 одсто Данаца навијало је за Камалу Харис. То је од Трампа направило Шешеља који Америку поново чини великом уцртавајући њене границе на линији Гренланд-Канада- Огулин-Панама.
"Ако Гренланд није наш, зашто од нас траже да им га дамо? Ако је њихов, зашто нам га отимају? А ако већ могу да га отму, зашто се толико устручавају?", вели на чистом српском дански глумац Мадс Микелсен, парафразирајући Матију Бећковића.
„Ако Гренланд није наш, зашто од нас траже да им га дамо? Ако је њихов, зашто нам га отимају? А ако већ могу да га отму, зашто се толико устручавају?“ Мадс Микелсен pic.twitter.com/sHVyRZvevN
— Никола Јовић (@hazarder2575) January 8, 2025
И они су подељено друштво исто колико и ми, и они имају аутошовинисте и другоданце. Ако ми не верујете погледајте шта каже дански историчар Магнус Сент Протиксен за Нову ДК:
"Чињеница је да Гренланд није дански и да никада више неће бити".
За само један дан твитераши су, инспирисани невероватном историјском игром, на Иксу исписали нове странице народне књижевност. Али и открили да има и оних који се ни у шали не би усудили да критикују Америку.
#svakoimasvogabajupic.twitter.com/lpVlvWOquy
— Hijena & Lešinar (@hijenailesinar) January 9, 2025
"По обичају, Срби се дебилно забављају. Нити ће Данска дати Гренланд, нити ће Америка напасти Данску", ограђује се извесни Владимир Челекетић.
Твитераш Душан Миленковић икс-забаву види као производ "вишедеценијске националне фрустрације што нам је отето Косово" и гади се српске непринципијелности која сада "сеири што ће исти ти Американци опет да отму територију некоме".
Зашто појединци ову ситуацију схватају озбиљније и од Трампа лично, а бенигно твитер весеље претварају у досадну политичку квазианализу?
"Ал' ако си агендашки аналитичар, како да се поставиш? Да удариш на САД, макар и хипотетички, јер угрожавају интегритет малене Данске? Ил' да удариш на Данску, али како кад си либералан? Шта ако погрешиш, а мораш нешто рећи. Јер, жив си (за грант) док лапрдаш", закључила је новинарка Татјана Милекић, такође, на Иксу.