Пензионери од данас до 27. јануара могу да се пријављују на оглас Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за одлазак на десетодневну бесплатну рехабилитацију у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима.
У данас објављеном огласу Фонда ПИО наводи се да право на опоравак имају корисници старосних, инвалидских и породичних пензија, који имају пребивалиште на територији Србије и чија пензија износи до 50.683 динара.
"Ове године у понуди су још две бање - Матарушка и Богутовачка, тако да ће пензионери моћи да бирају неку од 26 расположивих бања на списку", рекао је за Танјуг заменик директора Фонда ПИО Александар Милошевић.
Он је истакао да је захваљујући позитивном тренду наплате доприноса за ПИО и повећаном проценту издвајања за унапређење друштвеног стандарда, који од прошле године износи 0,15 одсто од изворних прихода Фонда, за 2025. годину издвојено 1,4 милијарде динара.
"Претежни део ових средстава намењен је за опоравак пензионера у бањама - 1,13 милијарди динара", навео је заменик директора Фонда ПИО.
Који су услови?
Према његовим речима, право да се пријаве имају сви пензионери - старосни, инвалидски и породични којима је пребивалиште на територији Републике Србије, којима је висина пензије до 50.683 динара, који немају друга примања осим пензије и који нису користили бању преко Фонда од августа 2020. године.
"Право да се пријаве имају и сразмерни пензионери којима су инострана и домаћа пензија у збиру до износа 50.683 динара", рекао је Милошевић.
Како је навео, оглас са позивом пензионерима да се пријаве објављен је данас у дневним новинама, на сајту Фонда, на огласним таблама у филијалама Фонда и огласним таблама удружења пензионера, а биће отворен закључно са 27. јануаром - 12 радних дана од дана објављивања.
"Пријаве пензионери подносе у удружењима пензионера, где могу преузети и попунити обрасце и потписати изјаве у којој бањи желе да користе рехабилитацију и да немају друга примања, а уз то потребно је да приложе чек од пензије, доказ о висини иностране пензије и медицинску документацију којом располажу, а која се не бодује, већ нам је репер да не упутимо пензионера у бању која има контраиндикације у односу на његово здравствено стање", рекао је Милошевић.
Он је додао да пензионери са подручја АП Косово и Метохија, са пребивалиштем, односно боравиштем ван територије АП Косово и Метохија, пријаве подносе најближој филијали Фонда према месту пребивалишта односно боравишта.
"Сви пензионери који су у периоду пријаве ван свог места становања, пријаве могу поднети најближој филијали Фонда ПИО. Чланство у пензионерским организацијама није услов за пријаву и коришћење овог права", рекао је Милошевић.
Према његовим речима, бесплатан опоравак у бањи моћи ће да оствари 22.100 пензионера, што је једнако укупно пријављеним расположивим капацитетима бања.
"Из искуства знамо да ће се пријавити већи број пензионера од расположивих капацитета, јер је прошле године било око 60.000 пријава, а 22.000 је остварило право", рекао је Милошевић.
Када је реч о бодовању, објаснио је, гледа се висина пензије, број година стажа осигурања, број година колико се користи пензија, а корисници права на негу и помоћ другог лица имају додатне бодове.
"Прелиминарне ранг листе биће објављене 25 радних дана од дана када истекне оглас, односно 25. фебруара. Корисници имају право да уложе приговор у року до пет радних дана од дана објаве прелиминарне ранг листе, а комисија има рок од пет календарских дана да одлучи по жалби. Коначне ранг листе биће објављене 10. марта", рекао је Милошевић.
Како је навео, пензионери током боравка у бањама добијају адекватну терапију и смештај, трошкове превоза, све је уређено на начин да пензионери који остваре ово право немају никакве додатне трошкове и могу да се у потпуности посвете опоравку.
"Фонд ће и ове године сносити трошкове смештаја и путне трошкове за пратиоце пензионера који је остварио право на помоћ и негу другог лица и у другим изузетним случајевима", рекао је Милошевић.