Србија и Балкан

Стевандић: Покушаји оспоравања Дана Републике Српске нису нас поколебали

Навео је да Српска не признаје, али и не оспорава празнике попут такозваних дана независности, државности БиХ иако би, како каже, на то имала пуно право, али истиче да то није њен циљ
Стевандић: Покушаји оспоравања Дана Републике Српске нису нас поколебали© TANJUG/ FOTO SRNA/ Nenad Stupar/ bg

Председник Народне скупштине Ненад Стевандић изјавио је да покушаји оспоравања Дана Републике Српске - 9.јануара, нису поколебали њене институције и народ у одлучности да га обележавају, без обзира на одлуке и апелације Уставног суда БиХ.

Стевандић је у интервјуу "Политици", поводом 33. годишњице Републике Српске, истакао да се датум рођења Српске не може померати само зато што се неко у њему не препознаје или што некоме смета и оценио да је негативна атмосфера која се ствара око овог датума вештачка и непотребна.

Подсетио је да су ранијих година и политички представници Бошњака присуствовали обележавању Дана Републике, али да је онда неко свесно направио вештачку тачку раздора између српског и бошњачког народа.

"То је покушај да се додатно поларизују односи у БиХ, свесни да је 9. јануар емотивно питање за српски народ и да око њега нема компромиса. Уколико међу бошњачким вођама постоји ико рационалан, схватиће да су такви покушаји узалудни и да је време да од њих одустану", навео је Стевандић.

Говорећи о историјском значају 9. јануара, Стевандић је нагласио да свако ко живи у БиХ и Српској има право да му се лично не свиђа тај датум и да га не слави, али да то никако не може бити разлог за забрану српском народу да обележава своје светковине.

Навео је да Српска не признаје, али и не оспорава празнике попут такозваних дана независности, државности БиХ иако би, како каже, на то имала пуно право, али истиче да то није њен циљ.

"Стварање негативне атмосфере у вези с празницима представља свесно гурање ове земље у константну кризу у којој је губитник једино БиХ, јер је расцеп међу народима све већи, а за њен опстанак је потребно све супротно од тога", навео је Стевандић.

На питање како види будућност Републике Српске у контексту сталних притисака, Стевандић је рекао да никада у историји није било лако Српској, али да је показала способност да траје.
Како каже, политичко насиље над Српском данас је огромно, руководство и поједине фирме су под санкцијама, председник Републике Српске је у сред политичког судског процеса, а Српској желе да отму сву имовину и да јој укину право да одлучује о својим виталним интересима.

Поручује да се Српска никада неће покорити незаконитом и нелегитимном високом представнику и да не да имовину, као ни право да одлучује о себи.

"У политичком смислу тешко да може да нам буде горе што значи да су наде да ће бити боље након доласка Доналда Трампа на власт сасвим оправдане, али треба бити реалан. Спољна политика САД не мења се тако брзо, поготово ако знамо да у њиховој структури власти постоје појединци и организације који пружају снажан отпор политици новог председника", навео је Стевандић.

Додао је да највећи проблем имају са амбасадором САД у БиХ и изразио наду да би могло да дође до неких промена.

Стевандић је истакао да они који атакују на Републику Српску свесно јој не дају да се развија, али да чак и у таквим околностима РС успева да значајан део енергије и реурса усмери на развојну и социјалну компоненту.

Нагласио је да Српска жели развојне пројекте са свим заинтересованим странама, нарочито са Србијом и додао да Сарајеву смета све што има везу са Србијом и да упорно покушава да оспори пројекте као што је "Бук Бијела", иако је јасно да БиХ нема ништа са тим, док би од производње електричне енергије корист имала цела БиХ, јер је несташица енергије светски тренд.

Како каже, и поред огромних опструкција Српска и Србија налазе начине да сарађују захваљујући пре свих Александру Вучићу који је, истиче Стевандић, давно прозрео намере Сарајева.

Навео је да је много школа, вртића, болница у Српској, па и у Федерацији БиХ, које је саградила Србија и да је много путева које Србија доводи до границе са Српском да би се лакше кретало и сарађивало.

image