Министарство спољних послова Босне и Херцеговине упутило је протестно писмо Републици Србији због доласка званичника те земље на обележавање Дана Републике Српске, 9. јануара.
То је за Радио Слободна Европа потврдио министар спољних послова БиХ Елмедин Конаковић.
У протестној ноти се, кажу, подсећа на одлуку Уставног суда БиХ од 26. новембра 2015. године и 29. марта 2019. године, као и на одлуку ОХР-а од 1. јула 2023. године према којима је обележавање 9. јануара у супротности са одредбама Устава БиХ.
"Подршка нелегалним активностима које су усмерене против уставно-правног поретка у БиХ од највиших органа власти Републике Србије, сматрамо опасним и штетним по односе две земље, али и сигурност региона", наведено је ноти, пише сајт "Кликс".
Додаје се да БиХ својим спољнополитичким деловањем не угрожава уставно-правни систем и да очекује од Србије да, како кажу, на исти начин, поштује Устав и законе БиХ.
Иначе, Конаковић је јуче покренуо иницијативу у Савету министара БиХ да 9. јануар, који Република Српска обележава као Дан Републике и крсну славу Светог Стефана буде проглашен за "дан жалости на целој територији БиХ".
Протестна нота Конаковићевог министарства уследила је након реакција Амбасаде САД у Сарајеву и Кристијана Шмита, који у Републици Српској није признат за високог представника, којима је захтевано утврђивање одговорности због обележавања Дана Републике у Републици Српској.
Подсетимо, Сарајево већ данима ради на томе да спречи долазак високих званичника Србије у Бањалуку.
Министар одбране Босне и Херцеговине Зукан Хелез одбио је да дâ сагласност за прелет војног авиона или хеликоптера Србије преко територије БиХ, а према плану лета достављеном од амбасаде Србије у БиХ за 8. и 9. јануар.
Ипак, данас свечаности у Бањалуци присуствују премијер Србије Милош Вучевић са министрима и председница Скупштине Србије Ана Брнабић.
Због доласка представника Србије огласила се и Европска унија, наводећи да су "треба избегавати поступке и изјаве које негативно утичу на добросуседске односе и доприносе политичким поделама".