"Дан увече" о 33. рођендану Републике Српске: Гаранција за опстанак српског народа

Немачким представницима, високим и ниским, иде од руке да спроводе насиље над српским народом, поручио је члан Академије наука РС Срето Танасић. Историчар Миле Бјелајац наводи да Српска има право да буде равноправна

Република Српска прославила је данас 33. рођендан. Сарајево је због доласка делегације из Србије на челу са премијером Милошем Вучевићем послало протестну ноту. Због чега је Република Српска трн у оку Запада, са каквим се притисцима суочава, може ли вратити изворни Дејтонски споразум и каква јој је будућност?

О томе су у емисији "Дан увече" на РТ Балкан говорили члан Академије наука Републике Српске Срето Танасић и историчар Миле Бјелајац

"Одређене политичке личности из Сарајева не виде Устав Босне и Херцеговине, јер би видели да се ништа не дешава у Бањалуци што је противуставно. Устав БиХ је донет уз сагласност великих сила, а Устав РС је у слово усаглашен са Уставом Бих. Не дешава се у Бањалуци ништа необично и ексцесно, ништа што други народи не раде на битне датуме", рекао је Танасић.  

Бјелајац је истакао да се у овом историјском тренутку некоме жури "да ликвидацијом Републике Српске и унитаризацијом Босне и Херцеговине, ту земљу под хитно увуче у структуре НАТО пакта". Он је додао да се нада да се ти планови неће остварити. 

"Чим приметите двоструке стандарде на локалу ту ништа није чисто. Од рушења Југославије видимо константну примену двоструких стандарда кроз ту рекламу увођења демократије. Ја користим термин геополитичка демократија. Јасно је са стране РС речено – ако хоћете БиХ поштујте РС. Свим националностима је у интересу да се у БиХ врати нормалност. Књига о Алији Изетбеговићу која је недавно објављена показује предигру и жељу код дела муслиманског света да то постане унитарна муслиманска држава. Нема ту принципа осим геополитичких интереса", истакао је Бјелајац, говорећи о двоструким стандардима према РС и Федерацији. 

Он је питао зашто, ако је постојао план велике Србије зашто базама нису управљали Срби, него Словенци или муслимани и навео да је "српски свет је у Бих желео само коегзистенцију". 

О слогану прославе рођендана "За вечност рођена" Танасић је истакао да он показује да "српски народ није пао ни од куда, он живи вековима на простору Босне и Херцеговине и ту ће живети вековима". 

"РС као државна организација у БиХ гарантује опстанак српског народа. РС је настала у једном преломном времену. Будућност РС је слична будућности других народа на Балкану. Геополитичке прилике у свету много утичу на опстанак, живот и начин постојања. Српски народ ће опстајати и организовати се у складу са геополитичким приликама у свету. Видимо да су сада преломни тренуци у свету и јесте сада већи притисак него раније", рекао је Танасић. 

На питање да ли би могао да се врати изворни Дејтонски споразум, уз подсећање да су РС одузете бројне надлежности, које има по "Дејтону", од имовине, преко енергетских питања, до одбране, Бјелајац је навео да би "морале карте да се промешају како би се тај изворни дух Дејтона који је био позитиван за РС вратио".

"Додик је говорио да ће нас притисцима довести у ситуацију да кажемо – хајде да се разиђемо. Српска има право да буде равноправна, да инсистира на враћању онога што јој је одузето", рекао је Бјелајац. 

Он је навео да нелегитимни високи представник Кристијан Шмит, који намеће услове и прети, доводи у питање прославу 9. јануара, а БиХ слави шести април, што је дан када је Хитлер бомбардовао Београд. 

Саговорници су се сложили да су високи представници бирани по послушности.

"Право је појам који има чврсте дефиниције, али неки мисле да је право оно што јачи утврде и њима одговара. Таква је данас ситуација. Такозвани високи представник, неименовани и незаконити је одраз стања који данас један део Запада покушава да одржи. Оно се одржати не да, зато постоји нервоза. Немачким представницима, високим и ниским, иде од руке да спроводе насиље над српским народом, било да је Први светски рат или Други светски рат, они су предњачили у наношењу зла над српским народом. Знамо и њихове улоге на Косову и Метохији", рекао је Танасић. 

Он је навео да има разлога да се "верује да ће Трампова администрација донети промене, не из неке љубави према српском народу и политичарима, већ јер је Трамопов реализам другачији", а "за време Бајдена је било лоше да горе не може бити".