Србија и Балкан

"Још један покушај застрашивања Срба": Канцеларија за КиМ о скидању српске заставе у Гораждевцу

Kанцеларије за КиМ затражила је од међународне заједнице да се ангажује на проналажењу одговорних за "срамну и кукавичку" провокацију скидања српске заставе са меморијалног комплекса
"Још један покушај застрашивања Срба": Канцеларија за КиМ о скидању српске заставе у Гораждевцу© Milan Maricic/ATA

Kанцеларија за Kосово и Метохију осудила је скрнављење спомен-обележја у Гораждевцу посвећеног мештанима страдалим у агресији НАТО-а и деци која су убијена у терористичком нападу на Бистрици 2003. године и истакла да је то још један покушај застрашивања Срба у тој метохијској енклави.

У саопштењу Kанцеларије затражено је од међународне заједнице да се ангажује како би били пронађени одговорни за ову, како се истиче, срамну и кукавичку провокацију.

Kако је наведено, две неидентификоване особе синоћ су ушле у ограђени простор око споменика и скинуле заставу Србије.

"Политичка агенда режима Аљбина Kуртија охрабрује екстремисте на антисрпско деловање, што додатно погоршава положај Срба који деценијама живе јужно од Ибра у веома тешким условима", наглашава се у саопштењу.

Подсећају на недавна "дивљања албанских екстремиста у Грачаници" и да то  потврђује да није реч о изолованим инцидентима, већ о организованој и политички инструираној кампањи застрашивања.

Kанцеларија наводи да је небројено пута захтевала од међународног присуства на Kосову и Метохији да већу пажњу посвети стварању безбеднијег окружења у српским селима јужно од Ибра, а да се потреба за тим јавља посебно у предизборно време, када су политичке страсти на врхунцу.

"Захтевамо да у атмосфери у којој Kуртијева полиција у време Божића на простору Kосова и Метохије демонстрира силу отимајући од људи српске заставе, међународна заједница се коначно ангажује како би се пронашли одговорни за ову срамну и кукавичку провокацију у Гораждевцу", наглашава се у саопштењу.

Два младића ушла су синоћ у меморијални комплекс у Гораждевцу и скинула заставу Србије, изјавио је очевидац Милић Милићевић за Радио Гораждевац.

Гораждевац је српска енклава на Косову и Метохији која се налази око седам километара од Пећи, а у селу живи око 500 Срба. У Пећи је пре сукоба 1999. године живело око 20.000 Срба, а данас их нема.

image