Милановић, два Ирца и британски извештај: Како је РТ Балкан утицао на изборе у Хрватској
Британски Центар за информативну отпорност (ЦИР) објавио је извештај у којем се закључује да је "уочен снажан утицај проруских бот-мрежа на председничке изборе у Хрватској", пренео је "Јутарњи лист".
У извештају су анализирани кориснички налози на друштвеним мрежама , а утврђено је да проруски, анти-ЕУ и анти-НАТО ботови доследно хвале председника Зорана Милановића и појачавају про-Милановићев садржај, истовремено ширећи анти-ЕУ и анти-НАТО поруке, наводи се у извештају.
Додаје се и да су деловали у два таласа – након Милановићеве победе у првом кругу избора и након његових изјава против могућег хрватског уплитања у украјински рат.
"Отворени критичар војне подршке Запада Украјини, Милановић је раније рекао да Хрватска не треба да се сврстава ни на једну страну и треба да се држи подаље од глобалних спорова, упркос томе што је чланица и НАТО-а и ЕУ", истичу аутори извештаја.
Нашао се ту и РТ Балкан, јер и хрватски гласачи, попут румунских, молдавских, грузијских и других, жртве су руске пропаганде, а не стварности коју својим очима гледају и својим разумом просуђују.
"Истраживачи су такође анализирали медије који се односе на други круг председничких избора и открили да су неколико пропагандних кућа Кремља и медија који су склони Кремљу у другим земљама заузели повољан став према Милановићу. РТ Балкан, регионални огранак руске државне мреже РТ, објавио је 14 чланака о Милановићу од децембра 2024. године. Од тога, 10 је пренело повољан или неутрално-повољан тон према актуелном председнику", пише у извештају.
Збиља смо неизмерно поноси што нам се у овом извештају открива да се наш портал увелико чита у суседној Хрватској и што смо са 14 текстова о Милановићу утицали на исход председничких избора.
Милановића волимо таман онолико колико и он воли нас, али није та наша међусобна "љубав" разлог због којег се хрватски председник нашао у овом извештају.
Судећи по написаном, највише му замерају то што се залаже за избегавање даљег заоштравања сукоба у Украјини, што је у НАТО и ЕУ наративу, ако смо добро разумели поруку и овог и многих других претходних извештаја, смртни грех и анти-европско понашање.
Због тога што не подржавају "праведни рат" и подршку Украјини "докле год је то потребно", иако би то могло значити и до трећег светског рата, оцрњени су много пута и мађарски премијер Виктор Орбан и словачки Роберт Фицо, па и новоизабрани амерички председник Доналд Трамп. А у гласачима који подржавају кандидата који каже да неће водити земљу у рат, нити гинути на далеким фронтовима виде жртве руских ботова и кремаљске пропаганде. По тој логици, већина Хрвата жели да ратује с Русијом или да се барем огреје на ватрици нуклеарног сукоба, у чему их спречавају Зоран Милановић и руски ботови.
Наводе извештаја ЦИР-а демантовали су и сам Милановић, али и Икс и ТикТок.
"Икс је истражио тврдње изнесене у анализи и није пронашао доказе о неаутентичним налозима нити ботовима који утичу на хрватске изборе", навели су из ове компаније.
Хрватски председник оптужио је ауторе извештаја да збуњују и слуђују људе, додајући да 50 одсто њих не зна шта су ботови.
"Ко то каже, ко су они, то је нека Коминтерна истина? Знате виц - кад видите два Ирца да се свађају, посвађао их је Енглез. Може то некоме звучати мало претерано, али траг енглеских елита и последице њихових недела у свету, западној Азији, је нешто што се свали на тебе. Ти људи се баве сплеткама и то није први пут да слуђују људе", рекао је Милановић у интервјуу на порталу "Индекс".
Заиста, ко су они? Да видимо.
На сајту ЦИР-а наводи се да су "независна организација посвећена разоткривању кршења људских права и претњи демократији", што постижу, између осталог и дигиталним истраживањима, како су појаснили. Сарађују и са медијима "како бисмо појачали наш утицај".
У одељку о често постављаним питањима, навели су да су њихове пројекте финансирале и владе Велике Британије и Аустралије, али и готово обавезни Стејт департмент и већ незаобилазна у оваквим демократским бранитељским пројектима америчка Агенција за међународни развој (УСАИД).
Наводе и да су приче о томе да су повезани са обавештајним агенцијама - дезинформациона кампања усмерена против њих.
ЦИР су, иначе, основали Рос Барли и Адам Рутленд, обојица имају претходни стаж дуг више од деценије у британском Министарству спољних послова. Ако је веровати "дезинформацијама" портала "Дикласифајд" од јануара 2021. њихова организација основана 2020, добила је од британске владе 2,7 милиона фунти. Око 40 одсто тих средстава ЦИР-у је пребачено након почетка сукоба у Украјини.
У њиховом седмочланом саветодавном одбору су бивши аналитичар ЦИА (Синди Отис), некадашњи естонски шеф дипломатије који је водио земљу током приступања НАТО-у (Хендрик Илвс), бивши шеф прес службе британског премијера (Мо Хусеин), ту су и некадашњи упосленици који су у НАТО-у били задужени за стратешке комуникације или они који су радили за британску војну обавештајну службу, пише "Дикласифајд".
Све сами независни стручњаци и борци за демократију.
Него, да ли и вас занима шта је било на крају са оним посвађаним Ирцима? Који од њих двојице је стао на страну Енглеза, а који је завршио у извештају западне НВО као руски бот?